Mama wraca do pracy. Jak przygotować dziecko i siebie?
Powrót do pracy po porodzie dla wielu mam jest nieunikniony. Jak sprawić, żeby ten okres w życiu malucha był jak najmniej stresujący? Sprawdź, jak przygotować dziecko, gdy mama wraca do pracy.
22.02.2019 | aktual.: 25.02.2019 14:45
Najlepszy czas na powrót mamy do pracy
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy czas na powrót mamy do pracy. Należy podkreślić, że okres po narodzinach malucha jest jednym z najbardziej magicznych momentów w życiu każdej kobiety. Bliskość i troskliwa opieka, którą otaczamy swoją pociechę, wpływa pozytywnie również na matkę. Poprawia jej nastrój, kreuje i umacnia więź z dzieckiem. Wtedy następuje też dynamiczny rozwój emocjonalny niemowlęcia. Źródłem jego stanów emocjonalnych jest kontakt z dorosłymi, zwłaszcza fizyczny. Dzięki niemu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, które pozwala na harmonijne kształtowanie się jego charakteru.
Większość kobiet decyduje się na powrót z urlopu od roku do dwóch lat po porodzie, ponieważ wtedy dieta dziecka jest mniej wymagająca. Taką możliwość daje urlop rodzicielski, który trwa 32 lub 34 tygodnie. Jest on nieobowiązkowy i w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego mama otrzyma tylko część swojego stałego wynagrodzenia.
Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy – praktyczne porady
- Krótkie rozstania
Bez wątpienia najtrudniejsza dla mamy i dziecka jest fizyczna rozłąka, może ona prowadzić nawet do utraty cennego poczucia bezpieczeństwa. Nagłe zaburzenie codziennej rutyny, do której przywykła nasza pociecha, może być zgubne w skutkach. Dlatego przed powrotem mamy do pracy niezwykle ważna jest stopniowa separacja z dzieckiem.
Jeżeli przez całe dotychczasowe życie podopiecznego byłaś na wyciągnięcie jego ręki, to nie będzie on w stanie zrozumieć, dlaczego nagle znikłaś na niemal cały dzień. Pierwsze rozstania ograniczaj do kilkunastu minut. Zostaw spokojnego, zajętego zabawą malucha pod opieką taty lub babci i wyjdź z pokoju. W ten sposób psychicznie przygotujesz go do dłuższej rozłąki i nie stracisz dziecięcego zaufania.
- Dobra opieka
Powrót mamy do pracy jest okresem szczególnie stresującym dla malucha. Przygotowaniem dziecka do tak dużej zmiany może być zapewnienie mu dobrej opieki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie malucha w rękach ojca, jednak niewiele par może sobie na to pozwolić. Mama musi się bardzo dobrze zastanowić, z kim zostawi dziecko, zanim wróci do pracy.
Do najpopularniejszych opcji opiekuńczych można zaliczyć: babcię, opiekunkę lub żłobek. Powierzenie opieki babci ma zdecydowanie najwięcej plusów: dziecko jej ufa, nie wymaga to większego przygotowania, zazwyczaj taka opieka jest bezpłatna. Jeżeli zdecydujemy się na opiekunkę lub żłobek, musimy się liczyć ze znacznymi kosztami. Koszt godzina pracy opiekunki to około 15 złotych. Cena żłobka publicznego to ok. 600 zł, a prywatnego nawet do 1500 zł. Dodatkowo trzeba się liczyć z koniecznością stopniowego zaaklimatyzowania dziecka w nowym otoczeniu.
Jak przygotować siebie na powrót do pracy – praktyczne porady
- Daj sobie czas
Powrót mamy do pracy często wiąże się z dużą ilością stresu. Kobiety obawiają się, że nie będą w stanie sprawnie wrócić do firmowego życia po tak długiej przerwie. Należy pamiętać o tym, że ponowne wdrożenie się do zawodu bywa żmudne oraz czasochłonne, lecz jest to w zupełności naturalne i nie należy całego procesu na siłę przyspieszać.
Mama wracająca do pracy powinna uwierzyć w swoje umiejętności i przede wszystkim dać sobie czas na spokojną adaptację. Dodatkowo pierwsze dni po powrocie warto poświęcić na wykonywanie prostych czynności i przypomnienie sobie obowiązków. Nie bój się prosić o pomoc! Jeżeli podczas twojej nieobecności w biurze nastąpiły jakieś wdrożenia i zmiany, poproś o pomoc w ich wyjaśnieniu swoich współpracowników.
- Porozmawiaj z pracodawcą
Przed powrotem mamy do pracy porozmawiaj ze swoim pracodawcą. Warto zapytać o elastyczne godziny pracy. Dobrym pomysłem jest przesunięcie momentu, w którym zaczynasz pracę (np. z 9.00 na 8.00). Wtedy będziesz miała możliwość wcześniejszego powrotu do swojej pociechy. Ponadto jeżeli wykonywany zawód na to pozwala, można starać się również o pracę zdalną.