Poznaj przyczyny chorób jamy ustnej
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
19.11.2015 | aktual.: 23.11.2015 16:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wydaje nam się, że codzienne szczotkowanie zębów oraz regularne wizyty u dentysty sprawią, że problem aft lub innych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej nigdy nie będzie nas dotyczył? Niestety - nieprawidłowa higiena to tylko jeden z wielu czynników mających wpływ na występowanie bolesnych nadżerek lub owrzodzeń.
Higiena jest ważna, ale…
Czy warto dbać o higienę jamy ustnej? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: warto! Niestety, musimy zdawać sobie sprawę, że nawet przywiązując dużą wagę do higieny, nie jesteśmy w stanie w stu procentach zabezpieczyć się przed różnego rodzaju uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej, np. przed aftami. Dzieje się tak dlatego, że na pojawienie się takich zmian ma wpływ także wiele innych, częściowo niezależnych od nas czynników. Nie oznacza to bynajmniej, że nie warto poświęcać więcej czasu na szczotkowanie i nitkowanie zębów, czy też na wizyty u dentysty. Trzeba pamiętać, że niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz urazy związane z nagromadzeniem nieusuwanego kamienia nazębnego należą do miejscowych czynników będących przyczyną powstawania aft. Jeśli więc nie udało nam się uchronić przed zachorowaniem, nie panikujmy, tylko działajmy możliwe szybko - priorytetem jest stworzenie bariery ochronnej dla uszkodzonego miejsca, a także przyspieszenie gojenia oraz zapobieganie zakażeniu. Dlatego warto sięgnąć po
sprawdzone preparaty o działaniu łagodzącym i gojącym. Ich forma powinna być dostosowana do rodzaju oraz umiejscowienia zmiany: te duże i łatwo dostępne warto leczyć za pomocą żelu, natomiast mniejsze i trudnodostępne - aerozolem lub płynem do płukania ust. Takie rozwiązanie zastosowano np. w gamie produktów dla dzieci i dorosłych Anaftin. Takie preparaty, tworząc natychmiast stabilną warstwę, chronią nas przed bólem, a do tego przyspieszają naturalny proces gojenia dzięki zawartości aloesu i kwasu hialuronowego.
Zadbaj o zdrowy styl życia
Wśród pozostałych czynników wpływających na powstawanie aft oraz innych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej wyróżnić można m.in. stres oraz nieodpowiednią dietę. Jako młode, aktywne kobiety często żyjemy w ciągłym biegu, a godząc różne role zawodowe i prywatne nie mamy czasu na odpoczynek lub skomponowanie zdrowego posiłku; zdarza się, że sięgamy po używki. Zaburzenia emocjonalne i psychiczne, palenie papierosów, dieta uboga w żelazo, kwas foliowy czy witaminę B12 – wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia bolesnych zmian w jamie ustnej. Dlatego warto zadbać o siebie i nieco zwolnić; z pewnością odbije się to pozytywnie na naszym zdrowiu.
Gdy przyczyna leży w chorobie
Niestety, afty bardzo często atakują nasz organizm, kiedy cierpimy z powodu jakiejś innej choroby. Mogą być to "zwykłe" infekcje wirusowe lub bakteryjne, ale też poważne choroby układowe czy alergie. Nieraz problem związany jest również z zaburzeniami hormonalnymi bądź stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Istnieje też podejrzenie, że skłonności do występowania aft mogą być genetyczne. Jeżeli często borykamy się z nawracającymi aftami, a oprócz tego odczuwamy też inne - nawet niezbyt nasilone - dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Afty często towarzyszą takim chorobom jak m.in. celiakia, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, a także spadkom odporności bądź chorobom pasożytniczym.
Przyczyny pojawiania się aft oraz innych uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej są bardzo złożone. Aby im zapobiec, z pewnością warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a także przestrzegać racjonalnej diety oraz unikać stresu.