Trwa ładowanie...

Pozytywne skutki plotkowania

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że plotki mają dobry wpływ na samopoczucie pojedynczego człowieka, jak i na funkcjonowanie całego społeczeństwa - informuje serwis eScienceNews. Wyniki badań opublikowano w "Journal of Personality and Social Psychology".

Share
Pozytywne skutki plotkowaniaŹródło: Thinkstockphotos
d2pifxc

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że plotki mają dobry wpływ na samopoczucie pojedynczego człowieka, jak i na funkcjonowanie całego społeczeństwa - informuje serwis eScienceNews. Wyniki badań opublikowano w "Journal of Personality and Social Psychology". Dotychczas plotkowanie nie było przez ludzi pochwalane, gdyż uważano, że jest to czynność, która ma negatywne konsekwencje społeczne i indywidualne (utrata reputacji, zaufania).

Jednak według badaczy z University of California w Berkeley rozpowszechnianie plotek o charakterze prospołecznym zapobiega złemu zachowaniu jednostek, wykorzystywaniu innych oraz zmniejsza stres.

"Plotki mają generalnie złą renomę, jednak znaleźliśmy dowód na to, że odgrywają one krytyczną rolę w utrzymaniu porządku społecznego" - mówi Robb Willer, psycholog społeczny na UC Berkeley.

d2pifxc

Naukowcy przeprowadzili serię badań, których uczestnicy grali w gry ekonomiczne lub obserwowali grę innych. Obserwatorzy w każdym wariancie eksperymentu byli świadkami nieuczciwego postępowania jednego z graczy i mogli ostrzec przed nim innych, rozsiewając plotkę.

Okazało się, że samo obserwowanie niewłaściwego zachowania niesfornego gracza powodowało przyspieszenie bicia serca osób badanych, natomiast puszczenie w obieg plotki o jego postępowaniu uspokajało ich.
"Rozpowszechnienie plotki poprawiało ich negatywny nastrój i zmniejszało frustrację. Dzięki plotkowaniu czuli się lepiej" - zauważa Willer.

Bardziej skłonni do rozsiewania plotek byli ludzie, uzyskujący wyższe wyniki w skalach altruizmu i zachowań kooperatywnych, gdyż odczuwali oni większy dyskomfort z powodu samolubnego zachowania oszusta. W dodatku potrzeba ostrzegania innych była na tyle silna, że badani byli gotowi poświęcić swoje wynagrodzenie za udział w badaniu, aby tylko puścić plotkę.

"Nie powinniśmy czuć się winni z powodu plotkowania, jeżeli pomaga to ustrzec kogoś przed byciem wykorzystanym" - podsumowuje Matthew Feinberg, główny autor artykułu.

(PAP/ma)

* Plotki ważniejsze niż zdrowie**

**Fantaście nie udowodnisz, że kłamie...
*

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2pifxc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pifxc
d2pifxc