UrodaPraktyczny przewodnik po mezoterapii

Praktyczny przewodnik po mezoterapii

Praktyczny przewodnik po mezoterapii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.04.2010 06:35, aktualizacja: 01.05.2010 15:47

Mezoterapia to metoda lecznicza stosowana w medycynie od ponad 50 lat. Polega na dostarczaniu w głąb skóry substancji odżywczych, których z wiekiem zaczyna ubywać, poprzez serię zastrzyków śródskórnych. Oto szystko co można, warto i należy wiedzieć o tej metodzie zanim zdecydujemy się na zabieg.

Mezoterapia to metoda lecznicza stosowana w medycynie od ponad 50 lat. W latach 70. zaczęto wykorzystywać ją w medycynie estetycznej, jako element profilaktyki antystarzeniowej, terapii łysienia i likwidacji cellulitu. Zapoczątkował ją francuski lekarz Michel Pistor, który w 1952 roku wykonał pierwszy zabieg podania leku bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce na ciele.

Współcześnie mezoterapia ma rzesze fanek nie tylko we Francji, ale i w Polsce. - Mezoterapia działa u źródła problemu, pozwala niwelować nie tylko skutki, ale i - do pewnego stopnia - przyczyny starzenia się skóry - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. - Zabieg dostarcza w głąb skóry niezbędnych substancji odżywczych, których z wiekiem zaczyna ubywać. W tym celu wykonuje się serię zastrzyków śródskórnych - manualnie lub za pomocą specjalnego pistoletu.

Jakie są efekty mezoterapii?
Mezoterapia pozwala wypracować naturalny, ale jednocześnie dostrzegalny efekt poprawy kondycji skóry. Już po pierwszym zabiegu - skóra staje się nawilżona i bardziej napięta. Z czasem efekty zaczynają się pogłębiać - po serii zabiegów skóra nabiera blasku, staje się jędrniejsza i pozbawiona zmarszczek. Wzrasta jej gęstość i poprawia się struktura. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od efektów, które chcemy osiągnąć.

- W przypadku terapii uderzeniowej, kiedy zależy nam na szybkim, spektakularnym rezultacie wykonuje się serię ok. 4 zabiegów w 1-2 tygodniowych odstępach. Aby przedłużyć efekty kuracji, stosuje się zabiegi podtrzymujące co jeden, dwa miesiące - mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Co zabiegi dają skórze?
Dzięki bezpośredniemu podaniu preparatów do tkanek skóry mobilizujemy je do regeneracji, a jednocześnie dostarczamy im budulca do naprawy.
- Mezoterapia poprawia mikrokrążenie w tkance podskórnej, usprawnia też funkcjonowanie komórek - przyspiesza procesy odnowy, reguluje ich metabolizm, hamuje działanie wolnych rodników. Dzięki temu skóra łatwiej może korzystać z substancji, które jej aplikujemy - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum WellDerm. Metoda jest całkowicie naturalna i pozwala uniknąć bolesnej interwencji chirurga. Jej efektów nie można porównać z kosmetykami czy zabiegami, które działają tylko powierzchniowo.

Obszar iniekcji
Najpopularniejsze miejsca iniekcji w przypadku terapii przeciwstarzeniowej stanowi twarz, zwłaszcza okolice oka, które starzeją się najszybciej, a ponadto szyja, dekolt i dłonie. Wybór miejsca zależy od oczekiwanych rezultatów i zastosowanego preparatu - w przypadku terapii antycellulitowej wykonuje się zabiegi na uda, brzuch i pośladki, w przypadku terapii łysienia - na skórę głowy.

Technika zabiegu
Są różne techniki podawania preparatu. Dwie najpopularniejsze to śródskórne wkłucia punktowe i nappage. - Pierwsza technika polega na podaniu preparatu po linii, np. wzdłuż zmarszczki, w odstępach co 5-10 mm. Na skórze objawia się widocznymi pęcherzykami. W przypadku nappage wkłucia są bardzo płytkie, powierzchowne i nie pojawiają się pęcherzyki. Preparat, podobnie jak w przypadku iniekcji punktowej, podaje się w odstępach co 5-10 mm, a nawet częściej - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska.

Zabiegi mezoterapii za każdym razem poprzedza konsultacja lekarska. Dermatolog, dzięki ocenie kondycji skóry, skomponuje dla pacjenta indywidualny koktajl oraz pomoże zaplanować leczenie, tak aby z czasem przyniosło oczekiwane rezultaty.

Mezoterapia jest sprawdzona i bezpieczna, praktykowana od wielu lat. Pozwala od razu wrócić do codziennych zajęć. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a na powierzchni pojawiają się drobne pęcherzyki, które znikają nawet po godzinie, a niekiedy po jednym, dwóch dniach. Wszystko zależy od rodzaju użytego preparatu i techniki jego podania. Należy pamiętać, że ten typ zabiegu działa na skórę, nie zmienia zatem wyglądu twarzy i w żaden sposób nie wpływa na jej mimikę.

Aminokwas - jeden ze składników koktajli
Skład podawanych podczas zabiegu koktajli witaminowych jest uzależniony od rodzaju stosowanej terapii i oczekiwanych efektów. Przykładowo w skład koktajli używanych w terapii cellulitu stosuje się L-karnitynę, kofeinę, ruszczyk. Preparaty anti-aging mogą zawierać nawet ponad 50 różnych składników, wśród nich kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, składniki mineralne, koenzymy i kwasy nukleinowe.
- Każdy z nich ma inne zadanie. Witamina A przyspiesza odnowę komórkową, B odpowiada za metabolizm nienasyconych kwasów tłuszczowych, a C wspomaga syntezę kolagenu. Aminokwasy to podstawowe składniki budujące białka, koenzymy - zwiększają tempo regeneracji tkanek - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z WellDerm.

Tak jak rozmaite są potrzeby poszczególnych pacjentów, różne bywają stosowane podczas zabiegu preparaty. Poza koktajlami witaminowymi najczęściej do mezoterapii wykorzystuje się kwas hialuronowy. Mimo że występuje naturalnie w naszym organizmie, to z wiekiem jego zawartość w skórze spada. Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom higroskopijnym (cząsteczka potrafi związać aż 40 razy więcej wody niż sama waży) przywraca odpowiedni stopień nawilżenia tkanek, a dodatkowo może pełnić rolę nośnika, ułatwiając wprowadzenie składników odżywczych w głąb skóry. Na rynku dostępne są też preparaty wzbogacone glicerolem, który dodatkowo wzmacnia działanie kwasu hialuronowego.

Czy mezoterapia boli?
Ostrzyknięcia mogą powodować pewien dyskomfort, dlatego, aby go zminimalizować, przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Pewną alternatywę do zabiegów tradycyjnej mezoterapii stanowią całkowicie bezbolesne zabiegi wykonywane metodą Meso Sense. - Zabieg wykorzystuje zjawisko elektroporacji, czyli zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych pod wpływem specjalnie dobranych fal elektromagnetycznych. Jest bezbolesny, jednak nie wszystkie preparaty można podawać za pomocą tej metody - wyjaśniają w WellDerm.

Czy mezoterapia jest dla każdego? Zabiegi mezoterapii można stosować niezależnie od wieku. W równym stopniu zaleca się je w terapii blizn potrądzikowych, jak i w przywracaniu napięcia skóry u pań po 50. roku życia. W każdym przypadku decyduje o tym lekarz. Zabieg ma niewiele przeciwwskazań. Wśród nich znajduje się ciąża, alergia na któryś ze składników preparatu, zapalenie skóry i aktywna opryszczka.