FitnessPrawdy i mity na temat detoksu

Prawdy i mity na temat detoksu

Prawdy i mity na temat detoksu

Mniej radykalny niż głodówka, a mimo to skuteczny. Detoks pozwala naszemu organizmowi oczyścić się z toksyn i wrócić do równowagi. Oczywiście jeśli poprawnie go przeprowadzimy. Oto prawdy i mity na temat detoksu.

Mniej radykalny niż głodówka, a mimo to skuteczny. Detoks pozwala naszemu organizmowi oczyścić się z toksyn i wrócić do równowagi. Oczywiście jeśli poprawnie go przeprowadzimy.

Oczyszczanie organizmu polega na zastąpieniu zwykłej diety posiłkami złożonymi z warzyw i owoców (zupy, gotowane i świeże warzywa itp.), połączonymi ze spożywaniem napojów oczyszczających - np. soków, herbat ziołowych. Taka przerwa jest od czasu do czasu potrzebna naszemu ciału, aby pozbyć się nagromadzonych toksyn. W naturalnych warunkach organizm powinien oczyszczać się sam. My jednak żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, prowadzimy siedzący tryb życia i spożywamy na co dzień zbyt dużo tłuszczów oraz pożywienie zawierające konserwanty, barwniki i inne sztuczne dodatki. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w naszym ciele o wiele łatwiej odkładają się niezdrowe substancje. Dlatego też warto zdecydować się od czasu do czasu na detoks. Przeprowadzony poprawnie przyniesie nam same korzyści. Dziś obalamy kilka mitów na jego temat.

Na podst. "Journal des femmes" Anna Loska/(mtr), WP Kobieta

1 / 9

Najlepsze menu na detoks to herbatki, owoce i warzywa

Obraz
© 123RF

Prawda. W trakcie detoksu najlepiej jest pić napoje oczyszczające i nie zawierające toksyn (czyli herbatki ziołowe, ew. zieloną herbatę, wodę), zaś powinno się odrzucić słodzone napoje, kawę i alkohol, które utrudniają pracę nerek. Owoce i warzywa wybieramy zaś takie, które obfitują w wodę, sole mineralne oraz błonnik. Winogrona, truskawki, czarna rzepa, pory czy seler - wszystko to pomoże naszemu układowi pokarmowemu oczyścić się ze złogów pokarmowych i przyspieszy pracę jelit.

2 / 9

Detoks jest dobry, ale głodówka jeszcze lepsza

Obraz
© 123RF

Nieprawda. Po pierwsze, głodówka jest nie dla każdego - jeśli cierpimy np. na nadkwasotę żołądka czy wrzody, to całkowite odstawienie jedzenia bardzo nam zaszkodzi. Po drugie, podczas głodówki organizm, pozbawiony energii z pożywienia, przechodzi na "odżywianie wewnętrzne" - spala tłuszcz, ale także "zjada" mięśnie i zużywa rezerwy witamin oraz minerałów, zgromadzone w tkankach i kościach. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że radykalna głodówka oczyści nas lepiej.

3 / 9

Skuteczność detoksu została udowodniona naukowo

Obraz
© 123RF

Nieprawda. Pomimo dużej popularności praktyk oczyszczania organizmu, nie przeprowadzono po dziś dzień badań naukowych, mogących potwierdzić zasadność i skuteczność detoksu. Wiemy, że spożywanie warzyw i owoców jest dobre dla zdrowia, więc także detoks powinien taki być (ponieważ pozwala na uzupełnienie witamin i minerałów przy jednoczesnym ograniczeniu kalorii), jednak pozostaje to tylko przypuszczeniem. Dowodów naukowych nie ma.

4 / 9

Na detoks najlepsze są winogrona

Obraz
© 123RF

Prawda. Winogrona zawierają dużo wody, kwasów organicznych, tanin oraz flawonoidów, innymi słowy substancji, które wspomagają proces oczyszczania się organizmu z toksyn. Te substancje występują także w truskawkach i jagodach, więc te owoce również warto włączyć do oczyszczającego menu.

5 / 9

Nie ma dobrego detoksu bez soku z cytryny

Obraz
© 123RF

Prawda, pod warunkiem, że nie mamy nadkwasoty. Cytryna przyspiesza metabolizm oraz pozytywnie wpływa na układ trawienny. Ponadto picie soku hamuje apetyt (a więc dzięki niemu łatwiej będzie nam wytrzymać restrykcyjną oczyszczającą dietę) i wzmacnia organizm (ograniczając jedzenie mimo wszystko się osłabiamy). Te argumenty przemawiają więc za przyjmowaniem w trakcie detoksu soku cytrynowego. Dla ułatwienia wypicia dziennej porcji możemy go rozcieńczać wodą.

6 / 9

Detoks to dobry sposób na odchudzanie

Obraz
© 123RF

Nieprawda. Jeśli przeprowadzamy oczyszczanie tylko po to, aby zrzucić zbędne kilogramy, będziemy raczej zawiedzione rezultatem. Co prawda wyeliminowanie z diety tłuszczów i innych tuczących składników pozwala schudnąć, ale na krótki czas. Odchudzając się poprzez detoks, narażamy się na wystąpienie efektu jo-jo, ponieważ pozbawianie organizmu substancji energetycznych przez dłuższy czas prowadzi do tego, że w końcu ten brak będzie musiał być uzupełniony, i to z nawiązką. Zrównoważone odżywianie jest o wiele lepszym sposobem na szczupłą talię i nie prowadzi do ataków wilczego głodu.

7 / 9

Hammam i masaże świetnie komponują się z detoksem

Obraz
© 123RF

Prawda. Hammam, czyli łaźnia turecka, idzie w parze z detoksem. W trakcie rytuału hammam korzystamy z sauny (w której wraz z potem wychodzą z nas toksyny, a ciało oczyszcza się nie tylko przez przewód pokarmowy, ale także przez skórę), a następnie poddawani jesteśmy masażom (dzięki czemu skóra relaksuje się i lepiej oddycha). Ciepło i masaże to dobre połączenie z detoksem. Nie oznacza to jednak, że w trakcie detoksu powinnyśmy udać się do drogiego spa - turecką łaźnię możemy spróbować urządzić w domu, łącząc gorące kąpiele i masaże (lub automasaże, np. gąbką).

8 / 9

Dobry detoks połączony jest z aktywnością fizyczną

Obraz
© 123RF

Prawda. Uprawianie sportu w trakcie kuracji oczyszczającej nam służy, ponieważ wraz z wydzielanym potem pozbywamy się części toksyn. Połączenie diety i ruchu przynosi lepsze efekty niż sama dieta. Nie przesadzajmy jednak z intensywnością ćwiczeń - przeprowadzanie detoksu to nie jest najlepszy moment na bieganie maratońskich dystansów. Lepiej zapewnić sobie regularny, lecz niezbyt wyczerpujący ruch, inaczej osłabimy organizm.

9 / 9

Najlepszy czas na detoks to wiosna i lato, a najgorszy - zima

Obraz
© 123RF

Prawda. Po pierwsze zimą spożywamy zwykle więcej tłuszczu, więc wiosenne oczyszczanie się przydaje. Po drugie, zimą jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i przeziębienia, więc w tym czasie lepiej nie przeprowadzać ani restrykcyjnych diet, ani detoksu. Po trzecie, w ciepłym sezonie mamy najlepszy dostęp do świeżych warzyw i owoców - możemy wówczas kupić np. truskawki, zimą zaś na rynku królują pryskane cytrusy. A detoks robiony na bazie "chemicznych" owoców to nie jest dobry detoks.

Na podst. "Journal des femmes" Anna Loska/(mtr), WP Kobieta

detoksgłodówkaodchudzanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)