Qaqwqwrqw

Premierka Nowej Zelandii na miejscu masakry. W hijabie oddała hołd ofiarom

Po tragicznej strzelaninie w dwóch meczetach w miejscowości Christchurch, w której zginęło 50 osób, Jacinda Ardern, premierka Nowej Zelandii, dwukrotnie pojawiła się na spotkaniach z rodzinami ofiar. Za każdym razem włosy zasłaniał jej hijab.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premierka Nowej Zelandii na miejscu masakry. W hijabie oddała hołd ofiarom
(Getty Images)
Qaqwqwrqw

Dla Jacindy Ardern, premierki Nowej Zelandii, ostatnie dni to ogromny sprawdzian. Odkąd Brenton Tarrant, 28-letni biały Australijczyk zabił 50 osób w dwóch meczetach w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii, Ardern jest nieustannie na nogach. W sobotę spotkała się z przedstawicielami społeczności muzłumańskiej. Ubrana w czarny hijab rozmawiała z rodzinami ofiar w Christchurch, a następnie, podczas konferencji prasowej zadeklarowała zaostrzenie regulacji w zakresie dostępu do broni.

Getty Images
Podziel się

W niedzielę premierka złożyła kwiaty pod meczetem Kilbirnie w Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Razem z tysiącami Nowozelandczyków oddała hołd zmarłym, rannym i ich rodzinom. Ponownie Jacinda Ardern ubrana była w czarny hijab. W ten sposób zademonstrowała swój szacunek dla muzułmanów (sama jest agnostyczką), ale też wzmocniła przekaz, jaki padł z jej ust w piątek: "Wielu z tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci przez tę strzelaninę, mogą być migrantami do Nowej Zelandii, mogą być nawet uchodźcami. Zdecydowali się uczynić Nową Zelandię swoim domem i to jest ich dom. Oni są nami. (...) W Nowej Zelandii nie ma miejsca na takie akty ekstremalnej i bezprecedensowej przemocy, którym, co jasne, był ten atak".

Getty Images
Podziel się

W Nowej Zelandii panuje obecnie najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. W poniedziałek rząd będzie obradował nad projektem zaostrzenia przepisów o dostępie do broni palnej. Brenton Tarrant został zatrzymany przez policję, postawiono mu zarzuty. W areszcie oczekuje na kolejną rozprawę, która odbędzie się 5 kwietnia. Strzelanina w Christchurch jest najgorszą tego typu zbrodnią w historii kraju.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #ZadbanaPolka. 7 kobiet, 7 historii i jedno hasło: "Jestem, jaka chcę być"

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw