Projekt "440 km" - marsz po zmiany
Sylwia Nikko Biernacka, mieszkająca w Krakowie fotografka i trenerka, założycielka Fundacji Machina Fotografika wyrusza 26 lipca 2013 roku ze Świnoujścia w pieszą podróż brzegiem Bałtyku, przejdzie 440 kilometrów. W przejściu będzie jej towarzyszyć 8 ambasadorek projektu - kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi. W ten sposób chcą zwrócić społeczną uwagę na potrzeby i problemy kobiet z niepełnosprawnościami, które w Polsce często traktuje się jak temat tabu.
Sylwia Nikko Biernacka, mieszkająca w Krakowie fotografka i trenerka, założycielka Fundacji Machina Fotografika wyrusza 26 lipca 2013 roku ze Świnoujścia w pieszą podróż brzegiem Bałtyku - przejdzie 440 kilometrów. Celem inicjatywy jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością oraz zakup protezy dla jednej z nich.
- Kobiety z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak pełnosprawne. Realizując Projekt „440 km”, wspieramy je w rozwoju, przełamujemy społeczne stereotypy dotyczące ich kobiecości i wzmacniamy obecność w przestrzeni publicznej - mówi Sylwia Nikko Biernacka, pomysłodawczyni akcji.
Problem nieakceptacji swojego ciała, wizerunku i kobiecości dotyczy wszystkich kobiet, jednak u kobiet z niepełnosprawnością jest głębszy, związany między innymi z tym, że Polacy mają ograniczony kontakt z osobami z niepełnosprawnością, nie znają ich problemów, rzadko widują je na ulicach, plażach czy klubach. Zaplanowany na 26 lipca marsz brzegiem polskiego morza ma promować wizerunek kobiet z niepełnosprawnością jako atrakcyjnych i aktywnie spędzających czas w przestrzeni publicznej.
Autorka pomysłu przejdzie całość trasy plażą, a towarzyszyć jej będzie 8 uczestniczek (ambasadorek projektu) - kobiet z niepełnosprawnością ruchową. Utworzą one sztafetę: każda osobno przejdzie odcinek do 15 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami, na protezach lub na wózku). Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z ambasadorką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców 8 miejscowości nadmorskich (Szczecina, Ustronia Morskiego, Dębek, Helu, Gdyni, Sopotu, Gdańska, Stegny) oraz osób goszczących podczas wakacji na polskim wybrzeżu. Wszystkie bohaterki projektu spotkają się na jego podsumowaniu w Stegnie, gdzie odbędzie się wspólne świętowanie zakończenia podróży i wręczenie darowizny – nowej protezy dla Pani Urszuli Kosmal – Krauze, 62-letniej kobiety po amputacji nogi.
Sylwia Nikko Biernacka w rozmowie z Wirtualną Polską zaprosiła do uczestnictwa wszystkich sympatyków akcji: - Ucieszyłoby mnie to, gdyby do wspólnego marszu dołączyły osoby, którym idea projektu jest bliska i pragnące wspierać kobiety z niepełnosprawnością, poznać to, jak im się żyje w Polsce, jakie maja potrzeby, marzenia, z jakimi problemami się spotykają. Ja dzięki projektowi "440 km" spełniłam swoje marzenie - poznałam fantastyczne kobiety i dzięki naszym wspólnym działaniom Ula dostanie protezę. Jestem pełna wdzięczności dla wszystkich osób wspierających projekt i trzymam kciuki za jego powodzenie. Razem to zrobiliśmy!
Głównym działaniem projektu jest wspólna podróż brzegiem polskiego morza. Jednak w miarę pozyskanych od partnerów środków Fundacja Machina Fotografika chciałaby także zrealizować fotograficzną sesję artmodową z udziałem kobiet z niepełnosprawnościami, cykl rozwojowych warsztatów, a także założyć portal i blog prowadzony przez ambasadorki projektu, na którym będą dzielić się swoim doświadczeniem z kobietami w podobnej sytuacji.
Miejsca zbiórek dla osób pragnących wziąć udział w marszu będą podawane na Facebooku: * www.facebook.com/Projekt440Km*
Patronat honorowy: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych