Blisko ludziProjekt ustawy o edukacji seksualnej zostaje w Sejmie. Będzie nadal rozpatrywany

Projekt ustawy o edukacji seksualnej zostaje w Sejmie. Będzie nadal rozpatrywany

Projekt ustawy o edukacji seksualnej zostaje w Sejmie. Będzie nadal rozpatrywany
Źródło zdjęć: © East News | Stanisław Kowalczuk
Dominika Czerniszewska

16.10.2019 18:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posłowie głosowali nad odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy "Stop pedofilii". Projekt zmian w kodeksie karnym, przedstawianych jako penalizacja edukacji seksualnej, zostaje w Sejmie.

Pomysłodawcy tłumaczą, że to zakaz szkodliwej seksualizacji dzieci. Monika Rosa na Twitterze opublikowała post, w którym oznajmiła, co sądzi na ten temat."Posłowie i posłanki PiS przeciw odrzuceniu ustawy o zakazie edukacji seksualnej. Brak edukacji seksualnej to brak rzetelnej wiedzy o ciele, szacunku, seksie, konsekwencjach. Brak przeciwdziałaniu pedofilii, niechcianym ciążom, chorobom. Ten projekt to głos za przemocą" - napisała.

243 głosy zadecydowały o tym, że zajmie się nim Komisja ds. Nadzwyczajnych. Tuż po głosowaniu wadę prawną w zapisach projektu wytknął Borys Budka. Wiceszef PO zwrócił uwagę, że w kodeksie cywilnym małoletni to osoba poniżej 18 roku życia, a kodeks karny zakłada penalizację kwestii związanych z seksualnością poniżej 15 roku życia. - Nie odrzuciliście kolejnego bubla prawnego. Skompromitowaliście Izbę na koniec tej kadencji - powiedział Borys Budka.

Zgodnie z projektem karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech będzie podlegał ten, "kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego". Proponowane zmiany obejmują kary również za prowadzenie edukacji seksualnej w szkołach, jeśli do edukacji seksualnej dojdzie bez zgody rodziców małoletnich uczniów. Poza nauczycielami projekt uderzyć może m.in. w lekarzy czy edukatorów seksualnych. Autorzy projektu wymieniają także tzw. zajęcia podejrzane, wśród nich lekcje dotyczące antykoncepcji, HIV i AIDS, przeciwdziałania przemocy czy homofobii.

Projekt ustawy jest tak kontrowersyjny, ponieważ jego treść jest bardzo niedoprecyzowana i jej interpretacje mogą być różne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także