"Przestań dolewać". Proktolog mówi, komu nie służy kawa z mlekiem
- Walczysz z zaparciami? Zanim zgłosisz się do mnie, przestań dolewać mleko do kawy - radzi na TikToku proktolog dr Łukasz Gmerek. Lekarz tłumaczy, że rezygnacja z nabiału może znacząco wspomóc walkę z tą dolegliwością.
Codzienne problemy jelitowe często są bagatelizowane. Wiele osób uważa, że to zwykłe zaparcia wynikające z pośpiechu, stresu lub zbyt małej ilości błonnika w diecie.
Nie każdy organizm potrafi efektywnie trawić laktozę i białka zawarte w mleku. U wielu osób dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym zaparcia, mogą mieć swoje źródło właśnie w nietolerancji tych składników – choć początkowo nie są tego świadome. Proktolog dr Łukasz Gmerek w swoim nagraniu na TikToku tłumaczy, kiedy warto sprawdzić, czy problemy zdrowotne nie wynikają z nadwrażliwości na nabiał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Najpierw zwróć uwagę na to, co masz na talerzu
Powracające trudności z wypróżnianiem mogą negatywnie odbijać się na naszym samopoczuciu. U wielu osób pojawia się obawa, że za tego typu dolegliwościami stoją poważne choroby. Jednak, jak podkreśla dr Łukasz Gmerek, nie każda sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
- Pacjenci często zwracają się do mnie z problemami wypróżnień, myśląc, że to zaparcia. Jeżeli zmagasz się z uczuciem parcia na stolec, z uczuciem niepełnego wypróżnienia, to prawdopodobnie masz nietolerancję na nabiał, a nie zaparcia - mówi ekspert.
Jak wyjaśnia lekarz, laktoza i białka zawarte w mleku, twarogu, serze białym czy jogurcie mogą wywoływać stany zapalne jelit, które objawiają się podobnie jak zaparcia.
Dlatego przy takich dolegliwościach warto najpierw dokładnie przeanalizować swoją dietę. Dobrym krokiem diagnostycznym może być tzw. "mleczny test" – kilkutygodniowe odstawienie nabiału i obserwacja, czy objawy ustępują. Jeśli mimo to problemy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u specjalisty.
Czytaj także: Kawa w świecie nauki – dlaczego nasz mózg kocha kofeinę i jak wybrać najlepsze ziarna?
Czytaj skład, nie tylko etykietę
Ze względu na nietolerancję laktozy wiele osób sięga dziś po napoje roślinne, takie jak napój owsiany, zamiast mleka krowiego. Jednak również w tym przypadku warto zachować ostrożność. Dr Daniel Barrett zaznaczył, że przy wyborze roślinnych zamienników mleka należy uważnie czytać etykiety, ponieważ niektóre z nich mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.
- Problemem numer jeden jest wysoka zawartość węglowodanów i znacznie mniejsza ilość białka - wyjaśnił na TikToku.
Czytaj także: Nigdy nie łącz z kawą. Lekarka ostrzega
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl