Przechowujesz to w piwnicy? Prosisz się o kłopoty

Czego lepiej nie przechowywać w piwnicy?
Czego lepiej nie przechowywać w piwnicy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel

20.06.2024 10:44, aktual.: 20.06.2024 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rowery, sprzęty AGD, przetwory, ubrania - to tylko kilka rzeczy, które na co dzień przechowywane są w piwnicy, choć nie powinny. Powszechny błąd skutkuje tym, że po chwili nadają się już tylko do wyrzucenia. Wilgoć działa na te przedmioty destrukcyjnie.

Piwnica to pomieszczenie służące do przechowywania przedmiotów, które nie mieszą się w mieszkaniu. Najczęściej są to rowery, sprzęty do majsterkowania, urządzenia RTV czy AGD, a także stare ubrania czy przetwory.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre przedmioty trzymane w piwnicy stanowią realne zagrożenie. Czego lepiej tam nie "chomikować"? Lista jest zaskakująco długa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego lepiej trzymać w piwnicy?

Piwnice znajdują się w podziemiach budynku. Z tego powodu w pomieszczeniu jest chłodno, ale i wilgotno. Wilgoć wnika w głąb przedmiotów, dotkliwie je niszcząc. Długotrwałe przechowywanie sprzętów elektronicznych w piwnicy może poważnie je uszkodzić. Po uruchomieniu mogą nadawać się już tylko do utylizacji.

W piwnicach unosi się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach wynikający z wysokiego poziomu wilgoci. Lepiej nie trzymać w nich starych zabawek czy ubrań — zwłaszcza tych ze skóry. Swoje mogą zrobić także wszechobecne myszy i szczury.

Dotyczy to także albumów, dokumentów i książek. Papier w kontakcie z wilgocią zaczyna blaknąć, a tusz może się rozmazać. Pamiętaj też, że każdy z tych przedmiotów jest wysoce łatwopalny. Gdyby doszło do pożaru, papier przyśpieszyłby rozprzestrzenianie się ognia.

Wynieś to z piwnicy. Prosisz się o kłopoty

Wiele osób decyduje się na przechowywanie starych zabawek w piwnicy. To pamiątka, która przypomina nam o dzieciństwie. Trzymanie ich w tak wilgotnym pomieszczeniu to nie jest najlepszy pomysł, bowiem materiał może zacząć się rozkładać. Podobnie stare meble.

Stare, nieużywane sprzęty RTV oraz meble należy zawieźć do najbliższego PSZOK-u (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Zdjęcia i dokumenty powinno trzymać się w suchym i bezpiecznym miejscu. Niechciane książki można sprzedać bądź oddać do biblioteki, a zabawki przydadzą się w schroniskach czy domach dziecka — o ile są w dobrym stanie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także