Chowają się w domach. Pod żadnym pozorem nie dotykaj

Latem szukają schronienia przed upałem, zimą - miejsca, gdzie mogłyby w spokoju przeżyć do wiosny. Pojawiające się w naszych domach krocionogi nie gryzą ludzi, jednak wydzielają toksyczne substancje. Z tego powodu należy unikać zbyt bliskiego kontaktu z tymi stworzeniami.

Krocionogi — co warto o nich wiedzieć?
Krocionogi — co warto o nich wiedzieć?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Murasaki Izumi

W piwnicy jest chłodno, ciemno i wilgotno. To idealne miejsce do życia dla wielu owadów, pajęczaków czy stawonogów. W sezonie jesienno-zimowym szukają tam bezpiecznego schronienia, zaś latem chronią się przed upałem.

Po zejściu do piwnicy możemy spodziewać się spotkania z pająkiem, rybikiem czy krocionogiem. Ten ostatni może wywołać niemałe obrzydzenie. Wygląda jak opancerzona dżdżownica. Lepiej go nie dotykać, bowiem stawonóg wydziela toksyczną substancję, która może szkodzić zdrowiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać krocionogi?

Krocionogi to stawonogi należące do rodziny wijów. Osiągają od 2 do 47 mm długości. Mają długie, wijące się ciało, które składa się z wielu segmentów o brunatnej barwie. Poruszają się za pomocą cienkich nóżek. Z wyglądu przypominają coś pomiędzy dżdżownicą a stonogą. Nie wyglądają zbyt przyjaźnie, a u niektórych osób mogą wywołać obrzydzenie.

Ich środowiskiem naturalnym jest ściółka i spróchniałe drewno. Spędzają tam większość wiosny i lata. Okres największej aktywności trwa od maja do września. W tym okresie samice są w stanie złożyć nawet kilkaset jaj. Gdy tylko robi się zimniej, szukają schronienia w ciemnych, chłodnych i wilgotnych miejscach, takich jak elewacja czy piwnica.

Krocionogi żywią się materią organiczną, m.in. martwymi liśćmi, spróchniałym drewnem czy trawą. Stanowią ważną część ekosystemu — odżywiająspulchniają glebę.

Krocionóg
Krocionóg© Adobe Stock | GroupO

Czy krocionogi są niebezpieczne?

Nie zaatakują człowieka czy innego zwierzęcia. Gdy poczują zagrożenie, zwijają się w spirale, a następnie udają martwe. Mimo to lepiej przegonić je z piwnicy. Krocionogi wydzielają kwas solny oraz cyjanowodór — pod żadnym pozorem nie dotykaj ich gołymi dłońmi. Co gorsza, roznoszą niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajdują się krocionogi, wywołuje duszności, alergie skórnebóle brzucha.

Jak pozbyć się krocionogów? Jest tylko jedno rozwiązanie. Potrzebujesz oprysku przeciwko krocionogom, wijom i prusakom. Kupisz je w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Spryskaj nim piwnicę i elewacje, a szybko wyniosą się z domu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)