Przedszkolaki zbyt długo wpatrują się w ekran
Ponad połowa przedszkolaków spędza przed komputerem i telewizorem więcej czasu niż zalecają pediatrzy - wynika z raportu opublikowanego przez "Journal of Pediatrics".
Ponad połowa przedszkolaków spędza przed komputerem i telewizorem więcej czasu niż zalecają pediatrzy - wynika z raportu opublikowanego przez "Journal of Pediatrics". Eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej podkreślają, że rodzice powinni ograniczyć czas, który ich pociechy w wieku przedszkolnym spędzają przed ekranem do dwóch godzin dziennie. Przeprowadzone ostatnio badania wskazują jednak, że 66 proc. dzieci przekracza zalecany limit.
- W USA większość dzieci poniżej piątego roku życia spędza prawie 40 godzin tygodniowo z opiekunami, którzy nie są ich rodzicami. Z tego względu ważne jest ustalenie, jak długo dziecko siedzi wtedy przed ekranem - zaznacza dr Pooja Tandon z the Seattle Children's Research Institute, która prowadziła badania wśród prawie 9 tys. dzieci.
Na podstawie wywiadów z rodzicami i dziećmi badacze oszacowali, że maluchy spędzały na oglądaniu telewizji i graniu na komputerze średnio cztery godziny dziennie. W przypadku dzieci, które podczas nieobecności rodziców znajdowały się pod opieką innych osób, było to 5,6 godz. dziennie. 87 proc. z nich przekraczało dwugodzinny limit. Nieco lepsze wyniki zaobserwowano wśród dzieci, które w godzinach pracy rodziców uczęszczały do placówek (3,2 godz. dziennie).
Jak zaznacza dr Tandon, zbyt długie oglądanie telewizji może w przypadku małych dzieci przyczynić się m.in. do opóźnienia rozwoju mowy, agresywnego zachowania i otyłości.
POLECAMY: * WZÓR NA ROZWÓJ DZIECKA? NIE ISTNIEJE!*