Przegapiłeś termin złożenia wniosku 300 plus z programu "Dobry Start"? Jest jeden wyjątek

Przegapiłeś termin złożenia wniosku 300 plus z programu "Dobry Start"? Jest jeden wyjątek

To ostatnie dni na złożenie wniosku o 300 plus.
To ostatnie dni na złożenie wniosku o 300 plus.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Redd
05.12.2022 16:49

Przegapiłeś ostatnie dni na złożenie wniosku 300 plus w ramach programu "Dobry Start"? Rodzice i opiekunowie, którzy nie zdążyli do 30 listopada, nie otrzymają świadczenia. Jest jednak jeden wyjątek, kiedy wniosek można złożyć po terminie.

Wniosek 300 plus 

300 plus z programu "Dobry Start" to świadczenie wypłacane raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Zarówno 20 i 24 lata liczone są rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli odpowiednio 20 albo 24 lata ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. 

Do tej pory do ZUS-u wpłynęło już ponad 3,3 mln wniosków o świadczenie. Pomocą otrzymało już 4,5 mln uczniów, a na konta uprawnionych do otrzymania środków rodziców oraz opiekunów przekazano ponad 1,3 mld złotych

Kto może złożyć wniosek po terminie?

Po 30 listopada co do zasady nie przysługuje prawo na złożenie wniosku o 300 plus w ramach programy "Dobry Start". Jest jednak wyjątek od tej zasady. Obowiązuje, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Wtedy ZUS nie odrzuci wniosku. W innych przypadkach rodzice oraz opiekunowie nie mogą liczyć na wypłatę świadczenia, jeśli przeoczą termin. 

Wniosek można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia. Od 14 listopada można skorzystać także z aplikacji mobilnej mZUS. Po złożeniu wniosku można sprawdzić jego status na portalu PUE ZUS. To tam znajdują się informacje na temat obsługi złożonego wniosku. Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS, a następnie wybrać zakładkę "Dobry Start". 

W niektórych przypadkach dopuszcza się, by to sam uczeń wystąpił z wnioskiem o świadczenie. Możne to zrobić w swoim imieniu, gdy samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma orzeczone alimenty.

Źródło artykułu:o2pl