Trwa ładowanie...
d1z62uj

Przekąski, którymi zastąpisz słodycze. Krok do lepszej sylwetki

Jeśli chcesz zrzucić trochę kilogramów i zmienić dietę, zacznij od ograniczenia słodyczy. Cukier, chociaż jest nam potrzebny, szkodzi w nadmiarze. Jakie przekąski warto jeść zamiast kuszących słodkości?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koktajle z owocami, kakao i roślinnym mlekiem mogą pomóc wyrzucić słodycze z jadłospisu
Koktajle z owocami, kakao i roślinnym mlekiem mogą pomóc wyrzucić słodycze z jadłospisu (123RF)
d1z62uj

Słodycze - pyszne, ale niezbyt zdrowe

Słodycze, chociaż poprawiają humor i uspokajają, niekorzystnie wpływają na zdrowie. Ich spożycie gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi, który następnie dość szybko opada, co z kolei zachęca do sięgnięcia po następny słodki wyrób. Słodycze są również dość kaloryczne, a poza tym zawierają tłuszcze trans, które niekorzystnie wpływają na układ krążenia, przyczyniając się do powstawania tzw. złego cholesterolu.

d1z62uj

Całkowite odstawienie słodyczy z dnia na dzień może być trudne do wykonania ze względu na to, że odzwyczajanie się od konkretnych smaków odbywa się krok po kroku. Kiedy poczujemy chęć zjedzenia batonika, czekolady czy ciastka, wybierzmy coś mniej kalorycznego i bogatego w substancje odżywcze.

Zdrowe śniadanie iStock.com
Zdrowe śniadanie

Co zamiast słodyczy?

Chyba najczęściej rekomendowanymi zamiennikami słodyczy są owoce, jednak możemy potrzebować nieco więcej czasu, żeby całkowicie zastąpić nimi czekoladki czy żelki. Dlatego na początek warto jest je przetwarzać i dosładzać np. ksylitolem albo erytrolem, które mają bardzo mało kalorii. Dobrym pomysłem będą koktajle z jogurtem naturalnym albo mlekiem. Ci, którzy uwielbiają wyroby czekoladowe, mogą dosypać naturalne, gorzkie kakao. Warto też polubić sorbety owocowe i budynie na bazie kaszy jaglanej lub kaszy manny, które można zagotować z mlekiem. Osoby, które nie tolerują laktozy, powinny wybierać mleka roślinne, np. sojowe lub ryżowe.

Innym pomysłem będą batoniki z ziarnami zbóż, z kawałkami różnych owoców, kawałkami gorzkiej czekolady, wiórkami kokosowymi i innymi dodatkami. Można je kupić albo zrobić samodzielnie w domu.

d1z62uj

Podziel się opinią

Share

d1z62uj

d1z62uj