GwiazdyPrzepis na szczęście w małżeństwie

Przepis na szczęście w małżeństwie

Przepis na szczęście w małżeństwie
Źródło zdjęć: © 123RF

08.05.2014 12:49, aktual.: 09.05.2014 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najszczęśliwsi są ci małżonkowie, którzy wierzą w równy podział obowiązków domowych - wykazało badanie na University of Illinois. Błogi stan nie potrwa jednak długo, jeśli druga osoba nie wywiązuje się ze swojej części prac.

Najszczęśliwsi są ci małżonkowie, którzy wierzą w równy podział obowiązków domowych - wykazało badanie na University of Illinois. Błogi stan nie potrwa jednak długo, jeśli druga osoba nie wywiązuje się ze swojej części prac. "Świeżo poślubieni małżonkowie muszą uważnie zaplanować, jak wprowadzić swoje oczekiwania odnośnie podziału obowiązków w życie, szczególnie jeśli cenią równość płci przy prowadzeniu domu. To będzie miało jeszcze większe znaczenie, kiedy pojawią się dzieci" - wyjaśnia prof. Brian G. Ogolsky.

W negocjowaniu podziału obowiązków kluczowe są pierwsze dwa lata małżeństwa, bo gdy wzorce są już ustabilizowane, mogą prowadzić do narastających konfliktów i spadku zadowolenia z małżeństwa - dodał.

Pod uwagę wzięto 220 nowo poślubionych par. Uznano, że podział obowiązków wpływa na satysfakcję ze związku u żon, ale nie u mężów. Kiedy panie ceniły równy podział obowiązków, ich poziom szczęścia był wyższy, jeśli ich mężowie też żywili takie przekonanie.

Kiedy pary dzieliły obowiązki domowe w tradycyjny sposób, wspólne przekonania w tej kwestii nie wydawały się mieć tak dużego wpływu na zadowolenie z małżeństwa.

"Te wyniki są interesujące, gdyż zwykle bada się poziom satysfakcji tylko u jednego małżonka. Tu byliśmy w stanie sprawdzić, co się dzieje, kiedy istnieje rozbieżność między nastawieniem małżonków do tej sprawy. Jeśli kobieta wierzy, że podział obowiązków powinien być równy, to co się dzieje, kiedy małżonkowie przyjmują tradycyjne podejście? Najszczęśliwsze pary mają podobne oczekiwania i ich się trzymają" - wyjaśnił Ogolsky.

Jak zauważył, dla mężów udział w obowiązkach nie jest bezpośrednio związany z satysfakcją.
Zdaniem profesora ważną rzeczą jest wejść w małżeństwo z jasnym obrazem przekonań partnera. "Akceptacja tego może pomóc parom uniknąć poczucia rozczarowania w trakcie trwania związku" - podkreślił.

Wyniki badań ukazały się w magazynie "Sex Roles".

(PAP), mrt/ ula/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także