Przetłuszczona cera - jak ją zwalczać?
Pełne blasku spojrzenie chciałaby posiadać każda z nas. Gorzej, jeśli błysk dotyczy cery. Tłusta skóra to prawdziwy problem wielu kobiet. Jak odpowiednio zapobiegać i zwalczać tę przypadłość?
Pełne blasku spojrzenie chciałaby posiadać każda z nas. Gorzej, jeśli błysk dotyczy cery. Tłusta skóra to prawdziwy problem wielu kobiet. Jak odpowiednio zapobiegać i zwalczać tę przypadłość?
Jeśli nasza skóra się przetłuszcza, to nie tylko makijaż rozpływa się szybciej, ale również zaskakują nas krostki lub inne niedoskonałości. Cera przybiera żółtoszary kolor, a na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory z zaskórnikami. Dodatkowo wzmożona jest aktywność gruczołów łojowych, co może powodować powstawanie wyprysków. Aby odpowiednio pielęgnować przetłuszczającą się cerę, trzeba przede wszystkim dobierać przeznaczone dla niej kosmetyki, zadbać również o właściwą dietę i nawodnienie.
Przede wszystkim nawilżanie
W pielęgnacji tego rodzaju cery zadbać należy przede wszystkim o regulację produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Nie należy jednak stosować kosmetyków, które mogłyby przesuszyć skórę lub szkodliwie ją odtłuścić. Paradoksalnie powinnyśmy skupić się na jej nawilżeniu – zbyt wysuszony naskórek intensyfikuje bowiem pracę gruczołów łojowych, co może doprowadzić do jeszcze większego przetłuszczania się. – Stąd unikać należy kosmetyków na bazie alkoholu – najlepiej sprawdzą się te beztłuszczowe o lekkiej konsystencji. Normalizują i regulują funkcjonowanie komórek skóry oraz sprzyjają jej matowieniu – podpowiada Daniela Stier, ekspert ze SPA hotelu Zamek Lubliniec. Ważne, aby stosowane przez nas kosmetyki posiadały odpowiedni filtr UV – tak latem, jak i zimą. Jeśli używamy antybakteryjnych maści na wypryski, stosujmy je punktowo, aby nie wysuszać dużych powierzchni skóry.
Zdrowe jedzenie - zdrowa cera
Przetłuszczająca się cera wymaga także regularnego oczyszczania i złuszczania – najlepiej za pomocą peelingów drobnoziarnistych czy kosmetyków na bazie kwasów owocowych. Przydatne mogą okazać się także maseczki: te na bazie zielonej glinki skutecznie oczyszczą powierzchnię skóry, z kolei te na bazie alg morskich – nawilżą ją. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj makijażu będzie dla ciebie odpowiedni, stosuj podkłady do cery tłustej. Mają one właściwości matujące i wchłaniające nadmiar produkowanego sebum. Właściwie dobrany fluid nie będzie zatykał niepotrzebnie porów.
Powinno się także sięgnąć po puder mineralny, który pomoże zredukować stany zapalne oraz drobne wypryski. Zrezygnuj natomiast z używania highlighterów czy rozświetlających podkładów, które dodatkowo podkreślą błyszczącą cerę. Niemniej ważna jest zbilansowana dieta. Zadbać powinnyśmy o to, aby unikać przetworzonej żywności typu fast-food, tłuszczów zwierzęcych, ale przede wszystkim pikantnych przypraw i słodyczy. Co w takim razie powinno znaleźć się w jadłospisie? Świeże owoce, warzywa oraz wyroby pełnoziarniste. Na koniec rzecz najważniejsza, zwłaszcza w lecie – odpowiednie nawilżenie od wewnątrz. Zalecane jest wypijanie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.
Zabiegi profesjonalne
Gdy jednak domowe sposoby i codzienna pielęgnacja nie przynoszą pożądanych efektów, po pomoc należy udać się do specjalisty. Problem przetłuszczającej się skóry może dotyczyć osób w różnym wieku. W profesjonalnym gabinecie możemy wykonać zabieg polegający na oczyszczeniu i złuszczeniu naskórka. Następnie poprzez nałożenie odpowiedniej maseczki dostosowanej do rodzaju cery, poddamy go regeneracji. – Zabiegiem pomagającym zmniejszyć przetłuszczanie się cery jest mikrodermabrazja. To mechaniczna metoda oczyszczania skóry twarzy za pomocą strumienia mikrokryształków, która skutecznie zwęża pory, usuwa zaskórniki, a także reguluje produkcję sebum – mówi Daniela Stier.
Zabieg polega na złuszczeniu starego naskórka przy użyciu specjalnego urządzenia, które pozwala na kontrolowanie głębokości ścierania kolejnych warstw. Najważniejszą zaletą zabiegu jest szybki efekt i wysoka skuteczność. Bezpośrednio po jego wykonaniu na skórze pojawiają się zaczerwienienia, które znikają już po kilku godzinach. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów mechanicznych są występujące na twarzy ropne zmiany trądzikowe.