Fitness"Przychodzi baba do lekarza" - Czy warto stosować probiotyki ginekologiczne?

"Przychodzi baba do lekarza" - Czy warto stosować probiotyki ginekologiczne?

Jak probiotyki działają na kobiecy organizm? Na co zwracać uwagę przy zakupie, jakie atesty, kontrole wskazujące na przebadanie powinien mieć bezpieczny produkt? Czy są wskazane dla każdej kobiety, a może są jakieś przeciwwskazania? Na te pytania dotyczące probiotyków ginekologicznych odpowiada ginekolog.

"Przychodzi baba do lekarza" - Czy warto stosować probiotyki ginekologiczne?
Źródło zdjęć: © 123RF
Katarzyna Gruszczyńska

Jak probiotyki ginekologiczne działają na kobiecy organizm? Na co zwracać uwagę przy zakupie, jakie atesty powinien mieć bezpieczny produkt? Czy są wskazane dla każdej kobiety, a może są jakieś przeciwwskazania? Na te pytania odpowiada dr n. med. Medard M. Lech, ginekolog z Grupy LUX MED.

- Czy warto stosować probiotyki ginekologiczne, jakie są ich zalety zdrowotne?

- Właściwie to nie ma probiotyków ginekologicznych. To po prostu żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedni sposób mają korzystny wpływ na zdrowie. Mogą być stosowane zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie, a ich zastosowanie sięga daleko poza ginekologię.

Podawanie probiotyków jest bardzo ważnym elementem związanym z terapią antybiotykową, leczeniem i profilaktyką biegunek. Służą także do odbudowy mikroflory bakteryjnej w pochwie u kobiet.

Faktem natomiast jest, że na rynku znajduje się bardzo wiele, może nawet zbyt wiele, produktów, które są stosowane dopochwowo. W tym ostatnim przypadku mogą one występować jako globulki, tabletki dopochwowe, żele, a nawet tampony.

- Ile kultur żywych bakterii powinien mieć probiotyk, by był skuteczny?

- Nie znam takich norm, ale raczej nie powinno się używać probiotyków wieloszczepowych, bo nie wiadomo, czy w takim koktajlu probiotykowym nie znajdują się szczepy o wzajemnie znoszącym się działaniu.

- Czy probiotyki są wskazane dla każdej kobiety, a może są jakieś przeciwwskazania?

- Najważniejsza zasada postępowania lekarskiego brzmi: primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić. Nie ma powodów do tego, by zupełnie zdrowa kobieta miała przyjmować jakiekolwiek leki lub probiotyki!

Probiotyki, tak jak i inne produkty lecznicze, nie powinny być stosowane bez przerwy, a ich przyjmowanie na dłuższą metę powinno przebiegać pod nadzorem lekarskim.

- Możemy sobie zaszkodzić, stosując je nieumiejętnie?

- Według mnie każdy produkt leczniczy powinien być stosowany tylko wtedy, gdy są do tego jakiekolwiek wskazania lecznicze lub profilaktyczne. Sądzę, że samodzielne, przewlekłe przyjmowanie probiotyków stosowanych drogą pochwową w określonych przypadkach może okazać się niekorzystne.

- Lepiej sięgnąć po preparaty doustne czy dopochwowe?

- W leczeniu konkretnych schorzeń ginekologicznych częściej stosowane są probiotyki podawane dopochwowo. W profilaktyce zalecałbym raczej te przyjmowane drogą doustną.

"Niektóre kobiety z infekcjami miejsc intymnych umieszczają jogurt bezpośrednio w pochwie, co przyspiesza powrót do zdrowia” – takie zdanie wyczytałam w jednym z artykułów dotyczącym probiotyków. Czy to polecana i bezpieczna metoda?

- Czegóż to ludzie nie wymyślą?! Na pewno jednak właśnie ta metoda nie została przebadana i nie sądzę, by mógł ją polecać ktoś z lekarzy. Trzeba pamiętać o efekcie placebo. Warto także wspomnieć, że przy niektórych stanach zapalnych sromu lub pochwy, zastosowanie nawet zwykłej wody może skutkować znacznym złagodzeniem dolegliwości.

- Czy dbając o zróżnicowaną dietę i sięgając po produkty nabiałowe możemy zrezygnować ze stosowania probiotyków?

- Dieta jest dobra na wszystko! Ale jeżeli są wskazania do stosowania probiotyków, to sama dieta z pewnością może nie wystarczyć.

Rozmawiała Katarzyna Gruszczyńska, kobieta.wp.pl

zdrowieprobiotykiinfekcja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)