UrodaPrzygotuj twarz do zimy

Przygotuj twarz do zimy

Przygotuj twarz do zimy
Źródło zdjęć: © Thinkstock

22.11.2010 22:36, aktual.: 22.11.2010 22:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy nie zapewniamy skórze odpowiedniej pielęgnacji zimową porą, odbija się to na jej ogólnym wyglądzie i kondycji – skóra staje się mniej dotleniona, wysuszona, wrażliwa, szorstka i traci elastyczność. A przygotowanie skóry na nadejście zimy naprawdę nie jest skomplikowane.

Kiedy nie zapewniamy skórze odpowiedniej pielęgnacji zimową porą, odbija się to na jej ogólnym wyglądzie i kondycji – skóra staje się mniej dotleniona, wysuszona, wrażliwa, szorstka i traci elastyczność. A przygotowanie skóry na nadejście zimy naprawdę nie jest skomplikowane. Zwykle przebiega dwuetapowo: poprzez codzienną, domową pielęgnację oraz z pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Zima jest szczególnie uciążliwą porą roku dla skóry. Bezlitośnie szczypiący mróz, znaczne różnice temperatur (np. wychodzenie z ciepłych domów na zewnątrz) czy suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach potrafią przysporzyć problemów nawet najbardziej odpornej i nieskazitelnej skórze. Pamiętajmy również, że wraz ze spadkiem temperatur spowalnia się także nasz metabolizm, a skóra aż prosi się o doładowanie jest zastrzykiem tlenu. Zimą nasilają się również problemy skór naczyniowych, co jest wybitnie dokuczliwym problemem.

Potężna dawka nawilżenia

Jeżeli nie przygotujemy skóry do nadejścia zimy, w szybkim tempie zacznie się ona wysuszać, a w niektórych przypadkach nawet łuszczyć. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków nawilżających, a w przypadku skór problematycznych skorzystanie z profesjonalnych zabiegów nawilżających i dotleniających przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych.

Aby ułatwić przenikanie aktywnych substancji zawartych w kremach nawilżających, należy wykonać dokładny peeling skóry twarzy (np. Avène, Łagodny peeling oczyszczający do skóry wrażliwej, cena ok. 50 zł). Kolejnym etapem jest aplikacja kremu silnie nawilżającego (np. Vichy Aqualia Thermal Rich, krem nawilżający do cery suchej, cena ok. 50 zł, La Roche-Posay Hydreane Riche, krem nawilżający do skóry wrażliwej, cena ok. 70 zł).

Warto pokusić się również o zakup skoncentrowanego preparatu, tzw. serum, które aplikujemy na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, najlepiej na noc przed pójściem spać (np. Bioderma Hydrabio Serum, serum intensywnie nawilżające, cena ok. 65 zł). Pamiętajmy, że wszelkie kosmetyki pielęgnacyjne powinny zostać dobrane nie tylko do wieku, ale również typu cery i pory dnia. Zimą warto również wypróbować pielęgnacje kosmetykami przeznaczonymi wyłącznie dla tej pory roku (np. Floslek – krem na naczynka z serii Winter Care, cena ok. 15 zł, Olay, Complete Zimowa Ochrona, krem odżywczo - wzmacniający na noc, cena ok. 25 zł).

Zabiegi kosmetyczne, którym szczególnie warto poddać się przed nadchodzącą zimą to mikrodermabrazja, czyli metoda mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie, eksfoliacja kwasami i peeling kawitacyjny. Wśród zabiegów na ciało największą popularnością cieszą się aromatyczne zabiegi czekoladowe i peelingi cukrowe. W przypadku skór młodych, nie sprawiających szczególnych problemów, wystarczy poddać się pojedynczemu zabiegowi celem odżywienia, rozświetlenia i nawilżenia skóry. Jeżeli jednak mamy do czynienia m.in. z łojotokiem, zmarszczkami, pękającymi naczynkami czy łuszczeniem, doświadczony kosmetolog opracuje optymalny plan zabiegów i dla uzyskania najlepszych efektów zaproponuje nam wykonanie całej serii.

Osoby, które borykają się z problemem pękających naczynek, czyli tzw. pajączków, powinny jesienią poddać się specjalistycznym zabiegom ich usunięcia (laseroterapia), ponieważ zimą problem ten będzie się nasilać, w szczególności, kiedy skóra narażona jest na działanie zmiennych temperatur.

Pielęgnacja skóry od wewnątrz

Jeżeli ograniczamy się wyłącznie do zewnętrznej pielęgnacji skóry, musimy mieć świadomość, że takowa może okazać się niewystarczająca. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w cenne witaminy i składniki mineralne, a do tego wypijanie co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie gwarantuje o wiele lepsze wyniki – skóra będzie nawilżona i odżywiona od wewnątrz, a dodatkowo – dzięki dostarczaniu organizmowi witamin – wzmocni się nasz układ odpornościowy i będziemy mniej podatni na infekcje.

Żelazne zasady zimowej pielęgnacji skóry twarzy

- Do mycia twarzy nie używajmy mydła, które narusza ochronny płaszcz lipidowy skóry, lecz delikatnych żeli bez dodatku alkoholu. - Wychodząc z domu pamiętajmy o nasmarowaniu twarzy odżywczym, gęstym i tłustym kremem nawilżającym, który uchroni ją przed mrozem i wiatrem. Wszystkie lekkie kremy nawilżające odłóżmy na cieplejsze pory roku.
- Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne poszukujmy w ich składzie m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych, ceramidów, skwalanu, pantenolu, witaminy E, kwasy hialuronowego i cholesterolu.
- Chrońmy usta pomadkami ochronnymi.
- Po powrocie do ciepłego mieszkania nie zapominajmy o zmyciu grubej warstwy kremu ochronnego, ponieważ może on zapychać pory i tym samym sprzyjać powstawaniu zaskórników, zwłaszcza u osób z cerą tłustą i mieszaną.
- W swojej codziennej diecie uwzględnijmy produkty bogate m.in. w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), magnez i żelazo.

zimapielęgnacjaskóra
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także