Była przyjaciółką papieża. Oceniła szokujący reportaż

Anna Karoń-Ostrowska i  Jan Paweł II / Mateusz Grochocki/East News, AKPA
Anna Karoń-Ostrowska i Jan Paweł II / Mateusz Grochocki/East News, AKPA
Źródło zdjęć: © East News | Mateusz Grochocki East News, AKPA

08.03.2023 09:58, aktual.: 08.03.2023 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Anna Karoń-Ostrowska była jedną z przyjaciółek Jana Pawła II. Niemal do samego końca wymieniali ze sobą listy, informując się nawzajem, co u nich słychać. Jako bliska sercu papieża osoba postanowiła zabrać głos po wstrząsającym reportażu Marcina Gutkowskiego "Franciszkańska 3". To, co powiedziała, może dziwić.

Nie milkną echa po reportażu Marcina Gutkowskiego "Franciszkańska 3", wyemitowanym w TVN24. Dziennikarz wykazał w nim, że Jan Paweł II, zanim jeszcze został wybrany na papieża, miał wiedzieć o pedofilii w polskim Kościele. Bliska przyjaciółka Jana Pawła II zdradziła po emisji, co myśli na temat informacji ujawnionych w programie.

Anna Karoń-Ostrowska o dokumencie "Franciszkańska 3"

Anna Karoń-Ostrowska poznała Jana Pawła II jeszcze jako nastolatka. Od tego czasu nie tylko wymieniała z nim listy, ale także odwiedzała głowę Kościoła. Nic więc dziwnego, że po emisji reportażu "Franciszkańska 3" postanowiła zabrać głos. W programie "Czarno na białym" nazwała dokument "wstrząsającym", "potwornie bolesnym" i "w jakiś sposób rozwścieczającym".

- Zobaczyliśmy Karola Wojtyłę jako wysokiego urzędnika kościelnego, który jest głęboko zanurzony w systemie; który właściwie zachowuje się jak wszyscy inni biskupi, chociaż wydawało nam się, że miał o wiele większą wrażliwość i był w bardzo bliskich relacjach osobistych z wieloma ludźmi - dodała.

Okazuje się, że mimo bliskich relacji z papieżem, nie broni go za wszelką cenę. Anna Karoń-Ostrowska już w 2020 roku na łamach portalu wiez.pl postanowiła odnieść się do głośnego dokumentu "Apartament. Jan Paweł II prywatnie" z 2015 r.:

- Uważam, że należy nie tyle bronić Jana Pawła II przed krytyką, ile dążyć do ujawnienia pełnej prawdy o jego wiedzy i działaniach dotyczących pedofilii w Kościele w czasie jego pontyfikatu - oceniła.

W wywiadzie dla portalu gazeta.pl Anna Karoń-Ostrowska przyznała, że podczas jednego z obiadów, który miała okazję zjeść z papieżem, zapytała go wprost o to, dlaczego nie reaguje na doniesienia dotyczące głośnej wówczas sprawy abp. Juliusza Paetza, którego oskarżono o molestowanie młodych kleryków oraz księży. Przyznała, że nigdy nie otrzymała odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reportaż "Frańciszkańska 3" zszokował Polaków

6 marca w TVN24 wyemitowano reportaż Marcina Gutkowskiego "Franciszkańska 3". Ujawnione informacje wstrząsnęły opinią publiczną. Dziennikarz przedstawił w nim dowody na to, że Karol Wojtyła, pełniący wtedy funkcję kardynała, wiedział o przypadkach molestowania przez księży w naszym kraju. Co więcej, jako metropolita krakowski miał także pomagać tuszować niektóre z tego typu spraw.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (293)
Zobacz także