W Polsce są już wszędzie. Atakują chmarami

W Polsce są już wszędzie. Atakują chmarami

Ochotki przypominają wyglądem komary
Ochotki przypominają wyglądem komary
Źródło zdjęć: © Getty Images | Kyryl Gorlov
15.04.2024 13:53, aktualizacja: 15.04.2024 15:58

Sezon wiosenno-letni kojarzy się nie tylko z cieplejszymi dniami i słońcem, ale także z powrotem naszych nieprzyjaciół - kleszczy czy muszek. Zaliczają się do nich także ochotki, które przypominają wyglądem komary. Czym różnią się od bardziej znanych insektów?

Wiosna i lato to czas, na który czeka większość osób. Wyższe temperatury i słońce sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu, które wiąże się również z ryzykiem ukąszeń przez owady. Niedawno pisaliśmy także, że nadszedł już moment rozmnażania żmii zygzakowatej.

Ochotki przypominają komary

Małe, bo osiągają od kilku do kilkunastu mm długości, ochotki przypominają swoim wyglądem komary, z którymi są często mylone. Nie dzieje się tak przypadkowo, ponieważ najczęściej możemy je spotkać nad wodami, a w szczególności jeziorami, gdzie uwielbiają przebywać także te pierwsze. Różni je zaledwie jedna rzecz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ochotki nie są tak groźne jak komary. Muszki te nie posiadają kłujki, co równa się z tym, że nie mogą nas ugryźć i wyssać krwi. Spotykając ochotki, nie musimy martwić się zatem o kwestie zdrowotne.

Bywają jednak bardzo uciążliwe. Atakują całymi chmarami, zwłaszcza nad wodą.

Czym żywią się ochotki?

Jeżeli nie żywią się ludzką krwią, to czym w takim razie żywią się ochotki? Dorosłe osobniki ochotek żywią się odchodami much, nektarem, pyłkami, spadzią oraz produktami bogatymi w cukier. Ich młodsza wersja, czyli larwy, spożywają m.in. glony oraz detrytusy zgromadzone na dnie zbiornika wodnego.

Osoby, które zmagają się z ochotkami np. nad domowym basenem, zastanawiają się często, jak mogą je zwalczyć. Najpewniejszym sposobem na pozbycie się ich jest stosowane także w przypadku kleszczy, komarów i innych muszek zamgławianie.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta