Trwa ładowanie...
d49gnib

Psychopatka tłumaczy, jak się kryje. "Pierwsze skojarzenie: Morderca"

" Ludzie myślą, że ich pozabijam" – mówi w anonimowej rozmowie kobieta, u której zdiagnozowano psychopatię. Ze szczegółami opowiada o swoim życiu z chorobą, którą ukrywa nawet przed rodzicami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Psychopatę trudno rozpoznać
Psychopatę trudno rozpoznać (123RF)
d49gnib

Bohaterka tekstu serwisu thecut.com miała 26 lat, kiedy usłyszała, że jest psychopatką. Jak przyznaje, wcale ją to nie zdziwiło, raczej poczuła ulgę – całe życie zastanawiała się, czemu różni się od innych. "Ale gdybym powiedziała o tym otwarcie, wzięliby mnie za seryjną morderczynię" – zauważa. Udzieliła więc anonimowo wywiadu.

Rozmówczyni amerykańskiego portalu stwierdza, że panuje stereotyp, iż brak uczuć z automatu czyni ją złym, pozbawionym hamulców człowiekiem. Chce się z tym rozprawić. "Może mi nie zależy, może nie przejmę się czyimś bólem, ale nie zrobię nikomu krzywdy. Po prostu nie reaguję emocjonalnie" – mówi. Przez kilka lat miała chłopaka, który był przy niej, gdy poznała diagnozę. Dziś już nie są parą, a ona wprost przyznaje, że nie była w nim zakochana. "Nie zakocham się, jak normalna osoba. W moim mózgu nie zachodzą chemiczne związki odpowiedzialne za miłość" – stwierdza.

Mało tego, jak opowiada kobieta, psychopaci nie tylko nie przeżywają związków w typowy sposób, ale też niczego się nie boją. Nawet śmierci. "Myśl o niej kompletnie nas nie rusza" – dodaje. Dowiadujemy się również, że świetnie potrafią wiele zagrać i zachowywać się tak, by nikt się nie zorientował, że chorują. Rodzice bohaterki nie mają pojęcia o jej chorobie. "Są wspaniali. Ale próba wytłumaczenia im, co się dzieje, byłoby bardzo trudne. Ludzie tego nie rozumieją" – mówi.

d49gnib

Kobiecie nie podoba się, że słowo "psychopata" źle się kojarzy. Jej zdaniem, każdy słysząc, że bliska osoba nim jest, traci grunt pod nogami. Dlatego, jak przekonuje, woli zachować swoją tajemnicę i nosić maskę. "Polega to na tym, że zachowuję jak wszyscy wokół. Wygląda to bardzo naturalnie. Nauczyłam się robić to, co trzeba i tyle" – przyznaje. Pragnie jednak zaznaczyć, że psychopatia nie jest żadną wymówką do krzywdzenia innych. "Podejmujesz decyzję i jesteś za nią odpowiedzialny. Stan psychiczny nie ma z tym nic wspólnego" – twierdzi. "Nie szukajcie więc mordercy w psychopacie, tylko dlatego, że inaczej postrzega świat" – apeluje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49gnib

Podziel się opinią

Share

d49gnib

d49gnib