UrodaPuder mineralny – czym się różni od tradycyjnego?

Puder mineralny – czym się różni od tradycyjnego?

Puder mineralny – czym się różni od tradycyjnego?
Źródło zdjęć: © pxhere.com
Sylwia Ścibak
23.04.2018 10:17, aktualizacja: 23.04.2018 12:47

Kosmetyki mineralne podbijają rynek kosmetyczny. Nic dziwnego: są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla skóry bardzo wrażliwej. W tym artykule skupimy się na pudrach. Czym się różnią od tradycyjnych odpowiedników?

Tradycyjny puder

Każde kosmetyki zawierają substancje chemiczne, dzięki którym działają na naszą skórę w określony sposób. Niektóre przyspieszają wchłanianie składników odżywczych, niektóre nawilżają, inne chronią przed promieniami UV, a jeszcze inne malują. Jednak nie wszystkie substancje są dla nas dobre. Niektóre olejki, środki konserwujące lub środki zapachowe zawarte w tradycyjnych kosmetykach (i pudrach) ograniczają dostęp do tlenu, wysuszają i mogą wywoływać podrażnienia. Dlatego unikają ich panie z cerą bardzo wrażliwą i skłonną do alergii.

Obraz
© 123RF

Puder mineralny

Puder mineralny składa się z samych naturalnych substancji, np. tlenku żelaza, tlenku cynku, czy dwutlenku tytanu, które pozytywnie działają na cerę, chroniąc ją przed promieniami UV i bakteriami, poprawiając jej koloryt, a także przyspieszając gojenie. Pudry mineralne są więc doskonałym wyborem dla kobiet z wrażliwą cerą, ponieważ nie zawierają substancji drażniących.

Wielką zaletą pudrów mineralnych jest to, że mogą być stosowane do każdego typu cery, zarówno tej tłustej, jak i tej bardzo wrażliwej, trądzikowej czy nawet dojrzałej. Kosmetyk ten, w zależności od potrzeb, może ograniczyć wydzielanie sebum, rozświetlić poszczególne partie twarzy, wyrównać strukturę cery czy pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych. Pudry mineralne świetnie kryją, dlatego w niektórych przypadkach mogą być stosowane samodzielnie. Niektóre z nich zawierają lekkie pigmenty barwiące, a inne są całkowicie transparentne i te właśnie świetnie nadają się do wykończenia makijażu, w którym zastosowano podkład. Na rynku dostępne są zarówno formy sypkie, jak i formy prasowane, z reguły łatwiejsze w użyciu i w przechowywaniu. Pudry mineralne, mimo wielu zalet, bywają jednak droższe niż tradycyjne odpowiedniki i są szerzej dostępne w internecie.

Obraz
© 123RF