Trwa ładowanie...
d1yiomg

Puder – wisienka na torcie każdego makijażu

Puder, czyli kosmetyk służący do wykończenia makijażu, poprawienia kolorytu cery i zamaskowania niedoskonałości, jest jednym z podstawowych preparatów do makijażu. Pudry mają różne konsystencje i działają na różne sposoby. Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Puder w kamieniu wciąż jest jednym z najczęściej używanych kosmetyków
Puder w kamieniu wciąż jest jednym z najczęściej używanych kosmetyków (pexels.com)
d1yiomg

Puder w różnych postaciach

Pudry dzielimy przede wszystkim wedle konsystencji oraz formy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy i te w postaci sypkiej, i te w kamieniu oraz w kulkach.

Pudry w kamieniu, zwane też prasowanymi, są bardzo popularne i dość często kupowane ze względu na wygodę użytkowania, przenoszenia i przechowywania. Ten rodzaj zawiera substancje, które "związują" ze sobą drobinki i tym samym nie pozwalają im się rozsypywać. Pudry prasowane z reguły są mocno napigmentowane, dlatego służą poprawianiu makijażu, ale na rynku możemy znaleźć także specyfiki transparentne.

d1yiomg

Pudry w postaci sypkiej są nieco bardziej skomplikowane w użytkowaniu. Jak sama nazwa wskazuje składają się z luźnych drobinek, umieszczonych w słoiczku lub pudełku z dziurkowanym zamknięciem. Ten typ kosmetyku dokładnie pokrywa cerę i często służy wykończeniu makijażu.

Pudry w kulkach składają się z perełek, często w różnych odcieniach, które przeważnie służą uwydatnieniu poszczególnych części twarzy. Ten rodzaj kosmetyku jest bardzo wydajny i łatwy w aplikacji.

puder i pędzle unsplash.com
puder i pędzle (unsplash.com, Fot: Oli Dale)

Rozświetla, koryguje, a może matuje?

Pudry działają w różny sposób. Typy z barwiącymi pigmentami przede wszystkim korygują makijaż, ujednolicają koloryt i uwydatniają poszczególne partie cery oraz opaleniznę. Niekiedy mogą być też świetnym zamiennikiem podkładu. Niektóre z nich nakłada się na całą cerę, a niektóre np. na policzki, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Należy jednak pamiętać o tym, że niekoniecznie służą wykończeniu makijażu, gdyż mogą stworzyć efekt maski jeśli zostaną nałożone tuż po rozsmarowaniu podkładu.

Typy niebarwiące, tzw. transparentne, z kolei dobrze matują i idealnie nadają się do wykończenia makijażu, ponieważ nie zawierają kolorowych pigmentów i świetnie "związują się" z podkładem. Ze względu na swoje właściwości często są używane przez panie z cerą tłustą i mieszaną, jednak mogą korzystać z nich tak naprawdę wszystkie kobiety. Dla cer wrażliwych i skłonnych do uczuleń polecane są szczególnie pudry mineralne z naturalnymi składnikami, które zyskują coraz większą popularność.

set of decorative cosmetic powder, concealer, eye shadow brush, blush, foundation iStock.com
set of decorative cosmetic powder, concealer, eye shadow brush, blush, foundation (iStock.com)
icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1yiomg

Podziel się opinią

Share
d1yiomg
d1yiomg