UrodaPuder – wisienka na torcie każdego makijażu

Puder – wisienka na torcie każdego makijażu

Puder – wisienka na torcie każdego makijażu
Źródło zdjęć: © pexels.com
Sylwia Ścibak
06.04.2018 09:01, aktualizacja: 06.04.2018 09:17

Puder, czyli kosmetyk służący do wykończenia makijażu, poprawienia kolorytu cery i zamaskowania niedoskonałości, jest jednym z podstawowych preparatów do makijażu. Pudry mają różne konsystencje i działają na różne sposoby. Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Puder w różnych postaciach

Pudry dzielimy przede wszystkim wedle konsystencji oraz formy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy i te w postaci sypkiej, i te w kamieniu oraz w kulkach.

Pudry w kamieniu, zwane też prasowanymi, są bardzo popularne i dość często kupowane ze względu na wygodę użytkowania, przenoszenia i przechowywania. Ten rodzaj zawiera substancje, które "związują" ze sobą drobinki i tym samym nie pozwalają im się rozsypywać. Pudry prasowane z reguły są mocno napigmentowane, dlatego służą poprawianiu makijażu, ale na rynku możemy znaleźć także specyfiki transparentne.

Pudry w postaci sypkiej są nieco bardziej skomplikowane w użytkowaniu. Jak sama nazwa wskazuje składają się z luźnych drobinek, umieszczonych w słoiczku lub pudełku z dziurkowanym zamknięciem. Ten typ kosmetyku dokładnie pokrywa cerę i często służy wykończeniu makijażu.

Pudry w kulkach składają się z perełek, często w różnych odcieniach, które przeważnie służą uwydatnieniu poszczególnych części twarzy. Ten rodzaj kosmetyku jest bardzo wydajny i łatwy w aplikacji.

Obraz
© unsplash.com | Oli Dale

Rozświetla, koryguje, a może matuje?

Pudry działają w różny sposób. Typy z barwiącymi pigmentami przede wszystkim korygują makijaż, ujednolicają koloryt i uwydatniają poszczególne partie cery oraz opaleniznę. Niekiedy mogą być też świetnym zamiennikiem podkładu. Niektóre z nich nakłada się na całą cerę, a niektóre np. na policzki, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Należy jednak pamiętać o tym, że niekoniecznie służą wykończeniu makijażu, gdyż mogą stworzyć efekt maski jeśli zostaną nałożone tuż po rozsmarowaniu podkładu.

Typy niebarwiące, tzw. transparentne, z kolei dobrze matują i idealnie nadają się do wykończenia makijażu, ponieważ nie zawierają kolorowych pigmentów i świetnie "związują się" z podkładem. Ze względu na swoje właściwości często są używane przez panie z cerą tłustą i mieszaną, jednak mogą korzystać z nich tak naprawdę wszystkie kobiety. Dla cer wrażliwych i skłonnych do uczuleń polecane są szczególnie pudry mineralne z naturalnymi składnikami, które zyskują coraz większą popularność.

Obraz
© iStock.com