Trwa ładowanie...
zdrowie
02-03-2015 15:51

Rak jajnika najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym

W 2012 r. rak jajnika był piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem w naszym kraju, mimo to Polki nie są świadome zagrożenia. Ma to zmienić obchodzony po raz pierwszy w Polsce w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jajnika.

Rak jajnika najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanymŹródło: 123RF
dhtcu1y
dhtcu1y

W 2012 roku rak jajnika był piątym najczęściej diagnozowanym u kobiet nowotworem w naszym kraju, mimo to Polki nie są świadome zagrożenia. Ma to zmienić obchodzony po raz pierwszy w Polsce w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jajnika.

Akcja jest realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”, aby zwrócić uwagę na objawy, metody diagnostyki i leczenia jednego z najczęstszych nowotworów kobiecych.

Choroba ta przebiega bezboleśnie i wykrywana jest najczęściej w stadium zaawansowanym. Najczęstsze objawy zwykle kojarzone są z układem trawiennym, a nie rodnym, dlatego tak ważne są regularne wizyty ginekologiczne, szczególnie po 50 roku życia.

dhtcu1y

"Sama chorowałam na raka jajnika i na własnej skórze przekonałam się, że objawów można zupełnie nie zauważyć. Uratowało mnie ginekologiczne badanie USG, podczas którego lekarz zwrócił uwagę na zmiany w jajniku. Wcześniej wiedziałam wprawdzie, że taka choroba istnieje, ale nie spodziewałam się, że dotknie również mnie. Dlatego dziś tym bardziej zależy mi, by kolor turkusowy zwracał uwagę kobiet na nowotwór jajnika i przypominał o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych" - powiedziała Anna Nowakowska, współorganizatorka kampanii, założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas.

"Nadzieją napawa fakt, że po wielu latach oczekiwania mamy dziś coraz więcej narzędzi, by leczyć kobiety chore nawet na zaawansowaną postać tego nowotworu. Tym niemniej zachęcam osoby, w których rodzinie występował rak jajnika lub rak piersi, a także panie w piątej i szóstej dekadzie życia, by zachowały czujność i przynajmniej raz w roku badały się u ginekologa" - powiedział dr Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

W ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jajnika, turkusowy kolor rozświetli marcowe noce w kilku największych miastach Polski. Po katowickim Spodku będą to obiekty w Kielcach, Poznaniu, Gliwicach, Rzeszowie, Ełku, Koninie, Wrocławiu, Krakowie i Opolu.

Organizatorami akcji są: Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas, Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

dhtcu1y

(PAP), lun/ pz/

dhtcu1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhtcu1y