FitnessRak piersi i jajnika mają wspólne podłoże genetyczne

Rak piersi i jajnika mają wspólne podłoże genetyczne

Rak piersi i jajnika mają wspólne podłoże genetyczne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

27.12.2010 16:45, aktual.: 29.12.2011 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Warianty genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika zwiększają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach trzech prac opublikowanych w piśmie "Nature Genetics".

Nowotwory jajnika i piersi mają wiele wspólnych czynników ryzyka, teraz okazało się że również wspólne podłoże genetyczne.

Warianty genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika zwiększają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach trzech prac opublikowanych w piśmie "Nature Genetics". Nowotwory jajnika i piersi mają wiele wspólnych czynników ryzyka, teraz okazało się że również wspólne podłoże genetyczne.

W pierwszej pracy Simon Gayther wraz z kolegami z University College London analizował genom w poszukiwaniu genów związanych z ryzykiem raka jajnika i odkrył dwa regiony DNA związane z tzw. surowiczym rakiem jajnika.

Z kolei w kolejnej publikacji Paul Pharoah wraz z zespołem z University of Cambridge odkrył pojedynczy region na chromosomie 19 związany z ryzykiem zachorowania na ten sam rodzaj raka (surowiczy nowotwór jajnika). Nowoodkryta sekwencja znajduje się niedaleko genu MERIT40 oddziałującego z genem BRCA1. Mutacje w genie BRCA1 są znanym czynnikiem ryzyka zarówno raka piersi jak i raka jajnika.

Fergus Couch z kolegami z Mayo Clinic badał genom w poszukiwaniu czynników genetycznych wpływających na ryzyko zachorowania na raka piersi u osób ze zmutowanym genem BRCA1. Naukowcy odkryli, że ten sam region DNA na chromosomie 19, który związany jest z ryzykiem raka jajnika wpływa na zwiększenie ryzyka raka piersi. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także