Trwa ładowanie...

Rak piersi i jajnika mają wspólne podłoże genetyczne

Warianty genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika zwiększają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach trzech prac opublikowanych w piśmie "Nature Genetics".

Nowotwory jajnika i piersi mają wiele wspólnych czynników ryzyka, teraz okazało się że również wspólne podłoże genetyczne.

Rak piersi i jajnika mają wspólne podłoże genetyczneŹródło: Jupiterimages
d9mk7w0
d9mk7w0

Warianty genów związanych ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika zwiększają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach trzech prac opublikowanych w piśmie "Nature Genetics". Nowotwory jajnika i piersi mają wiele wspólnych czynników ryzyka, teraz okazało się że również wspólne podłoże genetyczne.

W pierwszej pracy Simon Gayther wraz z kolegami z University College London analizował genom w poszukiwaniu genów związanych z ryzykiem raka jajnika i odkrył dwa regiony DNA związane z tzw. surowiczym rakiem jajnika.

Z kolei w kolejnej publikacji Paul Pharoah wraz z zespołem z University of Cambridge odkrył pojedynczy region na chromosomie 19 związany z ryzykiem zachorowania na ten sam rodzaj raka (surowiczy nowotwór jajnika). Nowoodkryta sekwencja znajduje się niedaleko genu MERIT40 oddziałującego z genem BRCA1. Mutacje w genie BRCA1 są znanym czynnikiem ryzyka zarówno raka piersi jak i raka jajnika.

Fergus Couch z kolegami z Mayo Clinic badał genom w poszukiwaniu czynników genetycznych wpływających na ryzyko zachorowania na raka piersi u osób ze zmutowanym genem BRCA1. Naukowcy odkryli, że ten sam region DNA na chromosomie 19, który związany jest z ryzykiem raka jajnika wpływa na zwiększenie ryzyka raka piersi. (PAP)

d9mk7w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mk7w0