Ranking garnków do gotowania w domu
Aluminium czy stal nierdzewna? Powłoka z tytanu czy emalia? Najnowszy ranking garnków do gotowania w domu rozwiewa wątpliwości. Standardy wyznaczają tacy producenci, jak Gerlach, Fissler, Tefal, Berlinger Haus i Ambition.
Jak rozpoznać garnki dobrej jakości?
Mogłoby się wydawać, że wybór tak powszechnie dostępnych akcesoriów kuchennych jak garnki nie powinien stanowić żadnego problemu. Bez trudu można dostać modele wykonane ze szkła, ceramiki oraz różnego rodzaju metali. Dostępne są w rozmaitych wielkościach – jedne mają pojemność ponad 20 litrów, do innych ledwie mieście się jajko. Mimo że półki sklepowe aż uginają się pod ciężarem rondli i rondelków, niełatwo o garnki dobrej jakości. Te, w które warto zainwestować, powinny mieć:
- trwałą powłokę, ponieważ to ona chroni żywność przed związkami znajdującymi się w materiale, z którego wykonane są garnki. Bezpośredni kontakt słabej jakości stopów metali z potrawami skutkuje przenikaniem do nich szkodliwych związków. Najgroźniejsze są kadm i ołów – powodują uszkodzenia komórek nerwowych, wątroby i nerek. Garnki wykonane z innego materiału niż wysokiej jakości stal nierdzewna powinny być zabezpieczone emalią, teflonem, powłoką mineralną lub tytanową. Najtrwalsze są dwa ostatnie rodzaje pokrycia. Z pozostałymi trzeba uważać, bo łatwo można je zniszczyć sztućcami i łopatkami do patelni.
- wielowarstwowe dno, gdyż zapewnia ono równomierne nagrzewanie i utrzymywanie wysokiej temperatury wewnątrz garnka. Dzięki grubemu spodowi ryzyko, że coś się przypali, spada do minimum, a żywność po ugotowaniu jest ze wszystkich stron tak samo miękka. Co więcej, dobrej jakości garnki z wielowarstwowym dnem sprzyjają oszczędzaniu na rachunkach za gaz bądź prąd (w zależności od typu kuchenki) i pozwalają na niemal beztłuszczowe gotowanie.
- funkcjonalne uchwyty, bo od nich w głównej mierze zależne są wygoda i bezpieczeństwo użytkowania garnka. Uchwyty nie powinny przewodzić ciepła ani zawierać plastikowych czy drewnianych elementów, które uniemożliwiają włożenie garnka do piekarnika. Niebagatelne znaczenie ma również sposób mocowania rączek. Odkręcające się śrubki i puszczające nity świadczą o tym, że mamy do czynienia z garnkiem złej jakości.
- dopasowaną pokrywkę z żaroodpornym nylonowym uchwytem, ponieważ bez niej czas gotowania znacznie się wydłuża. To jednak nie wszystko – pokrywka odpowiada również za zatrzymywanie witamin i składników odżywczych wewnątrz garnka. Bez niej najbardziej wartościowe, co można znaleźć w żywności, rozpływa się w powietrzu razem z buchającą parą wodną.
Najlepsze garnki – czołowi producenci
W rankingu garnków od lat przodują modele tych samych producentów. Wyróżniają się nowoczesnych designem i oferują funkcje, o których jeszcze do niedawna amatorzy gotowania mogli tylko pomarzyć (są to m.in. błyskawiczne odcedzanie i regulacja ilości pary wydobywającej się spod pokrywki). Za najlepsze garnki do domu uchodzą:
- Gerlach Superior.
- Fissler Original-Profi.
- Berlinger Haus Granit Diamond.
- Tefal Duetto.
- Silit Vitaliano Rosso.
- Ambition Noble.
- Gerlach Viva.
- Gerlach Harmony.
- Tefal Hero.
- Ambition Vikos.