Trwa ładowanie...

Raport: kobiety w UE żyją dłużej!

W Unii Europejskiej kobiety żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że cieszą się lepszym zdrowiem - wykazał raport opublikowany podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który zakończył się w Paryżu.

Share
Raport: kobiety w UE żyją dłużej!Źródło: Thinkstockphotos
d42n6pw

W Unii Europejskiej kobiety żyją średnio o 6 lat dłużej niż mężczyźni, ale to nie znaczy, że cieszą się lepszym zdrowiem - wykazał raport opublikowany podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który zakończył się w Paryżu.
Z najnowszych danych przedstawionych przez dr. Diego Vanuzzo wynika, że tzw. przeciętna długość życia kobiet w UE wynosi 82,4 lata. W przypadku mężczyzn nie przekracza 76,4 lat.

W Polsce jest ona nieco krótsza. Według danych GUS, Polki w 2008 r. żyły średnio 80 lat, natomiast Polacy - jedynie 71,3. W UE najdłużej żyją Francuzki - średnio 84,8 lata, a najkrócej Bułgarki (jedynie 77 lat). Wśród europejskich mężczyzn największą długowiecznością cieszą się Islandczycy (80 lat), a najwcześniej umierają Litwini (żyją zaledwie 66,3 lat).

W Islandii jest najmniejsza różnica w przeciętnej długości życia między obu płciami. Kobiety żyją tam jedynie o 3,3 roku krócej niż mężczyźni. Największa jest ona natomiast na Litwie, gdzie średnia różnica wieku kobiet i mężczyzn, w jakim dochodzi do zgonów, wynosi aż 11,3 lat.

d42n6pw

Polska należy do krajów, w których różnica w przeciętnej długości życia jest dość duża. Kobiety żyją prawie 9 lat dłużej, co jest spowodowane nadumieralnością mężczyzn. Według GUS, w naszym kraju jeszcze w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała. W 1991 r. wynosiła 9,2 lat, w 2001 r. zmniejszyła się do 8,2 lat, ale na początku nowego stulecia znowu zaczęła się powiększać. W 2008 r. wzrosła już do 8,7 lat.

Dr Diego Vanuzzo, dyrektor Centrum Kardiologicznego w Udine we Włoszech twierdzi, że najkrócej żyją mężczyźni, którzy palą papierosy i nadużywają alkoholu. Jego zdaniem, różnica w przeciętnej długości życia obu płci w znacznym stopniu zależy od stylu życia, a nie tylko od odmienności biologicznej obu płci.

"Nałóg palenia tytoniu jest odpowiedzialny za krótsze życie mężczyzn w 40-60 proc., a nadużywanie alkoholu - w 20-30 proc." - powiedział włoski specjalista podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że w niektórych krajach, na przykład we Włoszech, różnica w przeciętnej długości życia między oby płciami zaczyna ostatnio się skracać, bo coraz więcej kobiet pali papierosy i zbyt często sięga po alkohol.

d42n6pw

"Palenie tytoniu jest bardziej szkodliwe dla kobiet niż dla mężczyzn" - podkreślił dr Vanuzzo. Kobiety niekorzystnym stylem życia tracą zatem przewagę, jaką dała im natura, szczególnie przed okresem menopauzy.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Finlandii, Szwecji, Holandii, Francji i Włoszech, którymi kierowała prof. Elena Tremoli z Centrum Kardiologicznego "Monzino" w Mediolanie. Badano, jak zmieniają się naczynia wieńcowe palaczy. Okazało się, że u palących kobiet są one dwukrotnie bardziej pogrubione niż u mężczyzn (niezależnie od wieku, ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu).

d42n6pw

Nie wiadomo jeszcze, jakie są tego przyczyny. Prof. Tremoli zauważyła jedynie, że pod wpływem dymu tytoniowego kobiety tracą naturalną ochronę przed stanem zapalnym naczyń serca, który sprzyja powstawaniu tzw. niestabilnej choroby wieńcowej (będącej często przyczyną zawału serca).

"Zaobserwowaliśmy, że u kobiet, szczególnie tych palących dużo papierosów, grubość naczyń oraz wskaźnik stanu zapalnego CRP był taki sam, jak u mężczyzn" - podkreśliła prof. Tremoli. Jej zdaniem, jest to sygnał, że zły styl życia może powodować równie negatywne skutki u obu płci.

"Nie ma wątpliwości, że tak jest w przypadku nałogu palenia tytoniu" - dodała włoska uczona. Pozostaje tylko sprawdzić, czy podobnie jest w przypadku nadciśnienia tętniczego krwi, podwyższonego poziomu cholesterolu oraz diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego.

Dr Vanuzzo twierdzi, że skutki niewłaściwego trybu życia kumulują się u kobiet wraz z wiekiem, co powoduje, choć nadal żyją dłużej niż mężczyźni, to nie cieszą się wtedy w miarę dobrym zdrowiem. Wyliczył, że mężczyźni 85 proc. swego życia spędzają w dobrej kondycji. Kobiety cieszą się dobrym zdrowiem jedynie przez 80 proc. swego dłuższego życia. A gdy zaczynają chorować, cierpią głównie z powodu chorób układu krążenia.

d42n6pw

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Unii Europejskiej 55 proc. zgonów u kobiet powodują zawały serca i udary mózgu, podczas gdy u mężczyzn są one przyczyną 43 proc. zgonów. Zawały serca u pań przed 50. rokiem życia aż dwukrotnie częściej niż u panów kończą się zgonem.

Na całym świecie choroby sercowo-naczyniowe co roku są przyczyną 8,6 mln zgonów. Są one częstszą przyczyną zgonów niż wszystkie choroby nowotworowe. Większość kobiet nadal jednak sądzi, że są mniej narażone na zawały serca, chorobę niedokrwienną serca i udary mózgu - podkreślali specjaliści.

(PAP/ma)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d42n6pw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42n6pw
d42n6pw