Razem pracujemy, razem sypiamy. Szokujące badanie na temat niewierności
Aż 99 proc. mężczyzn przyznało, że zdradza lub myśli o zdradzeniu swojej partnerki. Najnowsze wyniki badań, przeprowadzonych na zlecenie portalu randkowego Ashley Madison, odsłaniają szokującą prawdę na temat wierności w związku. Twórcy badania potwierdzili, że panowie najczęściej zdradzają ze znajomą bądź koleżanką z pracy.
Badacze zapytali 1300 osób, jaki jest ich stosunek do monogamii. Spodziewano się, że odsetek osób, które lekko podchodzą do kwestii wierności, będzie bardzo duży, jednak wyniki badania były szokujące nawet dla jego twórców. Aż 99 proc. mężczyzn i 74 proc. kobiet zdradziło lub myśli o zdradzie partnera czy partnerki.
Co więcej, prawie jedna trzecia panów przyznała, że fantazjuje o swojej koleżance z pracy lub znajomej. To właśnie ze współpracownicą bądź koleżanką chcieliby rozpocząć romans czy nawet nowy związek, gdyby relacje z obecną partnerką uległy pogorszeniu. Panowie nie są też zamknięci na nowe doświadczenia. 23 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko poznaniu interesującej osoby w podróży, np. służbowej. Większość mężczyzn, którzy zdradzili partnerki, tłumaczy, że po prostu chcieli być szczęśliwsi w swoim małżeństwie i jednocześnie nie chcieli go niszczyć.
Ze współpracownikiem lub szefem chętnie przespałoby się też aż 20 proc. kobiet. Panie najczęściej zdradzają po urodzeniu dziecka, 30 proc. ma już za sobą pierwszy romans, a kolejne 35 proc. chciałoby go rozpocząć.
Zobacz też: Podwójne życie - kochanka i żona. O byciu tą "drugą”
Dlaczego tak często zdradzamy z koleżankami i kolegami z pracy? Twórcy badania wskazują na pewien mechanizm psychologiczny. O ile bowiem kochanek czy kochanka jawi się nam jako ktoś tajemniczy i pociągający, ostatecznie najczęściej lądujemy w ramionach kogoś, kogo po prostu znamy.
Zdradzanie z koleżanką czy kolegą z pracy w warunkach polskich ma jeszcze inny wymiar. Polacy znajdują się co roku na samym szczycie listy najdłużej pracujących narodów na świecie. W 2015 roku zajmowaliśmy pod tym względem drugą pozycję w Europie, w rankingu OECD z ubiegłego roku - siódmą.
Polacy spędzają w pracy średnio 45 godzin tygodniowo - im wyższe są ich zarobki, tym mniej czasu dla rodziny. Tegoroczne zestawienie Kantar Millward Brown pokazało, że osoby zarabiające ponad 4 tys. złotych lub więcej, w pracy spędzają aż 50 godzin w tygodniu. Z uwagi na nadgodziny, są przemęczeni i bardziej drażliwi. W takim stanie po powrocie do domu wiele osób nie ma ochoty na pielęgnowanie związku. Trudno o fajerwerki w sypialni, kiedy jedna z osób w związku jest zestresowana, niewyspana albo nie potrafi oderwać się od bieżących spraw zawodowych.
Jednocześnie każdego dnia stykamy się w pracy z ludźmi, którzy mogą się nam wydawać atrakcyjni. Jemy z nimi, pijemy kawę czy wychodzimy na przerwę. To naturalne, że w takich warunkach mogą rodzić się znajomości, przyjaźnie czy nawet romanse. Sprzyjające warunki nie usprawiedliwiają jednak złamania obietnicy danej partnerce czy partnerowi.