Rewolucja w segregacji śmierci. Unia Europejska zmienia reguły
Już od stycznia 2025 roku ma pojawić się nowy kosz do dyspozycji mieszkańców gmin. W taki sposób Unia Europejska chce zwiększyć świadomość proekologicznych działań.
25.11.2024 | aktual.: 25.11.2024 18:13
To może być prawdziwa rewolucja. Unia Europejska podjęła się działania, którego celem jest promocja recyklingu tekstyliów. Za niecałe trzy miesiące, bo już od stycznia 2025 roku, gminy będą miały obowiązek zapewnić kontenery na ubrania. Statystyki, na które powołuje się m.in. portal wprost.pl, pokazują, że jeden mieszkaniec UE rocznie kupuje średnio 26 kg nowych ubrań, a wyrzuca 11 kg. To dość przerażające marnotrawstwo, któremu Unia Europejska chce przeciwdziałać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy kontener. UE zwraca uwagę na poważny problem z ubraniami
Parlament Europejski zwrócił uwagę, jak ogromne koszta dla środowiska niesie ze sobą cała odzieżowa branża.
"Produkcja tekstyliów wymaga dużo wody, a także gruntów pod uprawę bawełny i innych włókien. Szacuje się, że produkcja jednej koszulki pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli tyle, ile średnio wystarcza jednej osobie na 2,5 roku" - można przeczytać w materiałach PE, przytoczonych przez rzeczpospolita.pl.
Nowe kontenery mają nam ułatwić recykling odzieży, a tym samym zachęcić do pozbywania się niepotrzebnych ubrań czy tekstyliów w przyjazny dla środowiska sposób. Wprowadzenie kontenerów na tekstylia ma też na celu ograniczenie marnotrawstwa, a także zachęcić społeczeństwo do regularnych przeglądów szaf.
Okazuje się, że nowe kontenery na odzież to niejedyna zmiana, jaka nas czeka. Od przyszłego, 2025 roku firmy remontowe będą musiały bardziej przykładać się do segregacji odpadów. Unia Europejska wprowadza obowiązkowe oddzielanie odpadów gipsowych, szklanych, drewnianych, tworzyw sztucznych i metalowych, a także kamiennych i ceramicznych. Przepisy będą dotyczyć całej branży budowlanej, w tym deweloperów.
Zobacz także
Gdzie obecnie można oddać niechciane ubrania?
Jeżeli nasze szafy i komody pękają w szwach, a ubrań nie chcemy sprzedawać, lub też odzież jest zbyt zużyta, aby puścić ją w drugi obieg, możemy udać się do punktów PSZOK, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadków Komunalnych. Niestety z tej opcji wciąż korzysta bardzo mało osób. Poza PSZOK mamy też możliwość oddać ubrania do organizacji oraz firm pozarządowych, które przeprowadzają zbiórki.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.