ycipk-198695

Rodzinne posiłki metodą na niejadka?

Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzinne posiłki metodą na niejadka?
(Thinkstockphotos)
ycipk-198695

Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily. Dlaczego dzieci kapryszą przy jedzeniu? I co w ogóle powoduje, że pojawia się u nich taka reakcja? - zastanawiała się Faye Powell z Loughborough University i członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Odpowiedzi na te pytania poszukiwała w trakcie obserwacji ponad 75 rodzin w porach posiłków. Badania te pozwalają sądzić, że na widok nowości na stole dziecko mniej grymasi i chętniej po nie sięga, jeśli matka proponuje mu jedzenie w atmosferze przyjacielskiej relacji. Najwyraźniej nie działają za to wszelkie strategie związane z przymusem, np. wywieranie nacisku, namawianie albo szantaże.

To dopiero pierwsze wnioski z badania zaplanowanego zakrojonego na dłużej. W przyszłym roku Powell będzie obserwować te same dzieci, co dotychczas, aby się przekonać, jak rozmaite strategie karmienia, stosowane przez dłuższy czas, wpłynęły na reakcje pociech przy stole.

ycipk-198695

"W przypadku małych dzieci nawyki związane z odżywianiem i ich zachowanie przy jedzeniu jest tematem zainteresowania wady, ekspertów w dziedzinie zdrowia i samych rodziców" - zauważa Powell. "Jednoczenie podczas rutynowych wizyt lekarskich nawet co czwarty rodzic mówi o niepokojach w związku z odżywianiem dziecka. Problemy związane z jego karmieniem są ważną kwestią, która może powodować w rodzinach stres i niepokoje".

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Jak radzić sobie z niejadkiem?*

ycipk-198695

* Jak wychować szczęśliwe dzieci?*

* Karmienie piersią budzi w matce ducha walki*

Ile powinno ważyć dziecko?

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-198695

ycipk-198695
ycipk-198695