Lepiej nie dotykaj. Sanepid ostrzega przed tą rośliną

Wygląda niezwykle pięknie, lecz niesie ze sobą śmiertelne zagrożenie. Mordownik, czyli tojad mocny, to bylina, która jest bardzo toksyczna. Lepiej zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się posadzić ją w ogrodzie.

Ta roślina jest bardzo trująca. Lepiej uważaj na tojada
Ta roślina jest bardzo trująca. Lepiej uważaj na tojada
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | LianeM

27.05.2024 | aktual.: 27.05.2024 16:10

Wilcze ziele, mordownik czy tojad mocny. Pod kilkoma nazwami kryje się jedna roślina, która jest niezwykle trująca. Bylina ta często spotykana jest w polskich Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich. Zasiedla górskie tereny, zarówno skaliste zbocza, jak i brzegi potoków, skraje lasów, hale czy ziołorośla. 

Tojad mocny to wysoka roślina o prostych łodygach, osiągająca nawet 120 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, dużymi liśćmi o dłoniastym kształcie. Od lipca do sierpnia na szczytach łodyg kwitną fioletowo-niebieskie kwiaty przypominające hełmy, zebrane w gęste grona. Preferuje wilgotne gleby i stanowiska półcieniste lub zacienione. Rozmnażanie możliwe jest przez podział wiosną lub jesienią z nasion.

Pomimo że roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, można ją również znaleźć w ogrodach i na działkach, gdzie jest uprawiana ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Należy jednak pamiętać, że tojad mocny jest rośliną silnie trującą, stanowiącą śmiertelne zagrożenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sanepid ostrzega przed tą rośliną

Sanepid ostrzega, że tojad mocny to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce, zawierająca śmiertelną dawkę trucizny już w kilku miligramach.

"To jedna z najbardziej trujących roślin występujących w naszym kraju. Tojad zawiera bardzo duże ilości akonityny. O szkodliwości tej substancji świadczy fakt, że jej śmiertelna dawka przy spożyciu wynosi zaledwie 2 mg. Co gorsza, związek ten wnika do organizmu również przez skórę. Objawy zatrucia akonityną to drętwienie, paraliż, podniecenie, stany lękowe, ból brzucha. Śmierć następuje na skutek paraliżu serca lub mięśni oddechowych" - czytamy na stronie stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Toksyczność akonityny znana była już w starożytności, o czym świadczy otrucie cesarza Klaudiusza. Tojad zawiera również inne trujące związki, jak akonina, napelina czy mezakonina, które w czasach renesansu były wykorzystywane w dworskich intrygach.

Jak pielęgnować mordownika?

Sadząc tojady, należy zachować odstępy 80-100 cm. Nie wymagają one nawożenia, a podlewanie powinno być umiarkowane, aby uniknąć choroby grzybowej. Po przekwitnięciu pędy należy przyciąć na wysokość około 20 cm. Ze względu na silną toksyczność rośliny, wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach.

Tojad mocny wśród paproci
Tojad mocny wśród paproci© Adobe Stock

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)