Trwa ładowanie...
drhd0y5

Rozczesywanie dziecka to koszmar? Może mieć rzadką przypadłość

Cara i Tom McGowan długo próbowali rozczesać włosy swojej małej córeczki Taylor. W końcu poddali się. Cara nagrała filmik, w którym opowiada o diagnozie: ich córka ma syndrom włosów nie dających się rozczesać. Na świecie jest około stu przypadków opisanych przez naukowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozczesywanie dziecka rano może być koszmarem
Rozczesywanie dziecka rano może być koszmarem (123RF)
drhd0y5

"Mam włosy nie do rozczesania". "Czesanie włosów to dla mnie katorga" – skarżą się dziewczyny na forach internetowych, polecają maseczki i jedwab do włosów. "Katorga" to słowo, które często przychodzi na myśl również rodzicom małych dzieci, którzy próbują odstawić dziecko do przedszkola w przyzwoitym stanie, bez kołtunów i szopy na głowie.

A co na to naukowcy? Diagnozują Pili trianguli et canaliculi! Tak, to łacińskie określenie czegoś, co można nazwać zespołem włosów nie dających się rozczesać, a dosłownie: włosy trójkątne i kanalikowate. Włosy takie mają nietypowy, bo trójkątny przekrój z bruzdami – są więc zawsze jasne, błyszczące i... sterczą na wszystkie strony. Nie da się ich w żaden sposób ułożyć. Syndrom pojawia się w wieku kilku lat i z czasem włosy "uspokajają się". Po raz pierwszy zjawisko opisano we Francji w latach 70. XX wieku.

Chociaż zjawisko to nie powoduje żadnych stwierdzonych komplikacji, opisywane jest jako "schorzenie". Do tej pory zakładano, że dziedziczone jest recesywnie (to znaczy, że może się ujawnić w którymś pokoleniu i nie trzeba od razu oskarżać żony o zażyłość z listonoszem). Jednak zespół naukowców pod wodzą Reginy Betz z uniwersytetu w Bonn wie od niedawna coś więcej: wyodrębniono geny, które odpowiadają za "nierozczesywalność" włosów. Mutacja jednego z trzech genów: PADI3, TGM3 albo TCHH może sprawić, że nasze dziecko na przedszkolnej akademii nigdy nie zaprezentuje idealnej grzywki.

drhd0y5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ TEŻ: Błyskotliwa Juszczak: "Jak mi się nie chce czesać, to zakładam czapki i kapelusze!"

drhd0y5

Podziel się opinią

Share

drhd0y5

drhd0y5