Blisko ludziRozkład miejsca, w którym pracujesz, może wpływać na twoje zdrowie

Rozkład miejsca, w którym pracujesz, może wpływać na twoje zdrowie

Rozkład miejsca, w którym pracujesz, może wpływać na twoje zdrowie
Źródło zdjęć: © WP.PL
Aleksandra Hangel

22.08.2018 15:54, aktual.: 23.08.2018 15:56

Według nowych badań opublikowanych w magazynie "Occupational and Environmental Medicine", osoby pracujące w biurach open space (czyli "otwarta przestrzeń") mają mniejszy poziom stresu i wyższy poziom aktywności w ciągu dnia niż w prywatnych biurach i kabinach.

Spędzamy więcej czasu w pracy niż gdziekolwiek indziej. Nic więc dziwnego, że nawet najdrobniejsze szczegóły biura mogą wpłynąć na nasze samopoczucie.

Zespół naukowców, który kierował badaniem na Uniwersytecie w Arizonie, twierdzi że jako pierwszy naukowo zmierzył powiązanie między typem miejsca pracy a wyżej wymienionymi czynnikami.

W badaniu przeanalizowano 231 pracowników w budynkach biurowych, z których wszyscy musieli nosić czujniki, które mierzyły poziom stresu i aktywność fizyczną przez trzy dni robocze i dwie noce.

Badanie miało na celu zbadanie, w jaki sposób aktywność pracowników i poziomy stresu były różne w biurze i poza nim.

Okazało się, że osoby w otwartych miejscach były o 32 proc. bardziej aktywne fizycznie niż te w prywatnych gabinetach i o 20 procent bardziej aktywne niż osoby pracujące w kabinach.

Badanie ujawniło również, że przeciętnie pracownicy płci męskiej byli bardziej aktywni niż kobiety.

Liczne badania łączyły aktywność fizyczną z samopoczuciem psychicznym, więc nie jest niespodzianką, że pracownicy, którzy byli bardziej aktywni fizycznie, mieli 14 proc. mniej stresu poza biurem niż ci, którzy byli mniej aktywni fizycznie.

"Te badania mogą być ważnym czynnikiem promującym zdrowie w pracy" - wyjaśniła autorka eksperymentu, dr Esther Sternberg, dyrektorka ds. Badań w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Integracyjnej.

Dodała jednak, że badanie było jedynie obserwacyjne i że dodatkowe czynniki, takie jak lokalizacja schodów i wind, mogą również zostać wzięte pod uwagę, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, jak miejsca siedzące wpływają na poziom aktywności pracowników.

O ile odkrycia Sternberg mogą wskazywać na korzyści wynikające z otwartych miejsc siedzących z punktu widzenia zdrowia, może to być zupełnie inna sprawa, gdy spojrzymy na sprawę z perspektywy wydajności.

Niektórzy będą chwalić korzyści z miejsc siedzących w biurze o otwartym planie dla komunikacji między kolegami, promować kulturę współpracy. Inni twierdzą, że prywatne kabiny mogą być lepsze dla promowania skupienia pracowników na zadaniach.

Na przykład opublikowany w The Wall Street Journal raport z 2017 r. twierdzi, że biura na planie otwartym mogą prowadzić do obniżenia poziomu koncentracji z powodu nadmiaru "szumu wizualnego", który opisany jest jako "aktywność lub ruch na krawędzi pola widzenia pracownika”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także