FitnessRozmazana szminka symbolem kampanii badań cytologicznych

Rozmazana szminka symbolem kampanii badań cytologicznych

Georgia May Jagger dołączyła do kampanii promującej badania cytologiczne będące najskuteczniejszą formą obrony przed rakiem szyjki macicy. Jest to nowotwór, który najczęściej dotyka kobiety poniżej 35. roku życia. Pomysłodawczynie akcji #SmearForSmear alarmują, że tylko jedna na trzy kobiety w wieku 25-29 lat zgłasza się na bezpłatne badanie.

Rozmazana szminka symbolem kampanii badań cytologicznych
Źródło zdjęć: © Instagram

Georgia May Jagger dołączyła do kampanii promującej badania cytologiczne będące najskuteczniejszą formą obrony przed rakiem szyjki macicy. Jest to nowotwór, który najczęściej dotyka kobiety poniżej 35. roku życia. Pomysłodawczynie akcji #SmearForSmear alarmują, że tylko jedna na trzy kobiety w wieku 25-29 lat zgłasza się na bezpłatne badanie. Chociaż dane dotyczą Wielkiej Brytanii, to w Polsce nie jest wcale lepiej.

W naszym kraju wciąż odnotowuje się jeden z wyższych wskaźników umieralności wśród państw Europy Centralnej. Powodem jest późna zgłaszalność chorych na leczenie. Być może jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, iż rak szyjki macicy na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów ani nie wywołuje bólu. Kobiety nie widzą więc potrzeby zgłoszenia się do lekarza. Dzięki badaniom profilaktycznym możliwe jest wychwycenie zmian we wczesnym stadium ich rozwoju.

Akcja #SmearForSmear ma na celu przypomnieć wszystkim kobietom o konieczności wykonywania cytologii. Aby do niej dołączyć, wystarczy zalogować się na stronie Jo's Cervical Cancer Trust, wrzucić swoje zdjęcie twarzy z rozmazaną szminką, po czym umieścić je na innych serwisach społecznościowych, takich jak Instagram czy Twitter. Im więcej osób zwróci na nie uwagę, tym lepiej. Pomysł podchwyciły nie tylko panie, ale i mężczyźni czy matki z małymi córkami. Wszyscy są mile widziani.

Wykonanie cytologii jest krótkie i bezbolesne, a wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych daje duże szanse na wyleczenie. W Polsce dowiaduje się o chorobie aż 4 000 kobiet rocznie, a umiera około 2 000 z nich. Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

- Rak szyjki macicy - w przeciwieństwie np. do raka piersi czy płuca czy jelita grubego - nie jest chorobą uwarunkowaną dziedzicznie. Wywołują go długotrwałe zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Dlatego nowotwór ten może dotyczyć każdej współżyjącej kobiety - przypomina Tadeusz Oleszczuk, ginekolog z Rady Ekspertów Kampanii „Piękna bo Zdrowa”.

W tym roku kampania społeczna „Piękna bo Zdrowa” organizowana przez Kwiat Kobiecości – Ogólnopolską Organizację - ma do rozdania aż 4000 kuponów na bezpłatne badania cytologiczne, które są dostępne w styczniowym wydaniu miesięcznika „Świat Kobiety” i dwutygodnika „Naj”, a także w lutowych wydaniach magazynów „Oliwia” i „Tina”.

(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
cytologiapiękna bo zdrowarak szyjki macicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (114)