Wlej pod tuje w listopadzie. Wiosną zagęszczą się jak nigdy
W listopadzie zadbaj o odpowiednią pielęgnację roślin ogrodowych. Tuje, które otrzymają przed zimą zastrzyk składników odżywczych, wiosną odpłacą się pięknym i zdrowym wyglądem. Skorzystaj z triku znanego od lat.
12.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 13:36
Jesień to czas, gdy ogród nabiera wyjątkowego uroku. Liście drzew zmieniają kolory, a powietrze staje się chłodniejsze. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na tuje. Te zielone krzewy wspaniale zdobią przestrzeń wokół domu, ale aby ozdabiać latami naszą działkę wymagają odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Dostateczne nawodnienie i odpowiednie nawożenie pomaga im przetrwać mroźne miesiące w doskonałej formie.
Domowy nawóz dla tui. Wystarczy produkt z kuchni
Są tanie i łatwo dostępne. Już nasze babcie znały patent z nawożeniem żywotników drożdżami spożywczymi, które w skuteczny sposób przyczyniają się do zachowania ich pięknego wyglądu. Bogate w składniki odżywcze wspierają rozwój korzeni oraz poprawiają ogólną kondycję roślin. Jesienią tuje bardziej niż kiedykolwiek potrzebują odpowiednich składników mineralnych, by wzmocnić się przed zimą. Drożdże zawierają witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak potas, wapń, magnez i cynk, które wspierają zdrowy rozwój iglaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować naturalny nawóz? Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie, a następnie odstaw roztwór na godzinę. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Wystarczy podlać nim tuje - najlepiej raz w tygodniu.
W nieco rozbudowanej wersji przepisu możesz przygotować odżywkę z fermentowanych drożdży. Kostkę drożdży zasyp szklanką cukru i pozostaw na 2 godziny. Następnie zalej mieszankę 10 litrami ciepłej wody i roztwór odstaw w ciemne miejsce na 7 dni. Przed podlewaniem krzewów najlepiej jeszcze rozcieńcz roztwór.
Korzyści z pielęgnowania tui w okresie jesienno-zimowym
Użycie organicznych nawozów, takich jak drożdże spożywcze, może przynieść znakomite rezultaty. Nawóz drożdżowy dostarcza tujom niezbędnych składników odżywczych, co sprawia, że rośliny stają się bardziej odporne na choroby i ataki szkodników. Witaminy z grupy B chronią je przed chorobami grzybowymi, a minerały wspomagają ich zdrowy wzrost.
Jesienią i zimą tuje wymagają szczególnej ochrony przed mrozem i śniegiem. Nawóz wzmacnia pędy i korzenie roślin, dzięki czemu lepiej znoszą niskie temperatury. Tuje możesz nawozić nawet w listopadzie, pod warunkiem, że nie będzie przymrozków. Regularne nawożenie roślin przez kilka tygodni sprawi, że na wiosnę tuje będą zdrowsze, znacznie zwiększą swoją objętość i intensywnie się zazielenią.
Pamiętaj też o ostatnim podlewaniu przed zimą. Późną jesienią sprawdź wilgotność gleby wokół krzewów, zwłaszcza w stosunkowo ciepły dzień i wówczas obficie podlej ziemię (kierując strumień w okolice korzeni). Tuje będą mogły zrobić zapas wilgoci. To istotna czynność, która pominięta może nawet zahamować ich wzrost i sprawić trudności w przetrwaniu zimowych miesięcy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl