Rozstępy na brzuchu i innych częściach ciała - jak usunąć czerwone oraz białe rozstępy?
Rozstępy to nieestetyczne zmiany na skórze, które najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, biodrach, a także na rękach, plecach czy piersiach. Bardzo trudno jest się ich pozbyć, ale jest kilka metod, które pozwolą na zniwelowanie tych nieestetycznych blizn.
26.06.2018 10:23
Czerwone rozstępy i białe rozstępy
Rozstępy powstają w miejscach, w których włókna kolagenowe są zdecydowanie słabsze i bardziej kruche. Nagły wzrost masy ciała powoduje silne napieranie na włókna, które osłabione, pękają. Proces kształtowania się rozstępów dzieli się na dwie fazy: zapalną i zanikową. W fazie zapalnej rozstępy są ciemnoczerwone i powoli przechodzą do barwy sinej. Faza zapalna może trwać nawet pół roku. Właśnie wtedy zniekształcają się włókna kolagenowe i widoczny jest obrzęk skóry właściwej. W fazie zanikowej natomiast rozstępy bledną i przyjmując wklęsłą strukturę, zaczynają przypominać siatkę blizn. Rozstępy przyjmują swoją ostateczną formę i dochodzi do znacznego spadku kolagenu i elastyny.
Rozstępy u kobiet i mężczyzn
Rozstępy są kojarzone jako przypadłość typowo kobieca. Kobiety zmagają się z rozstępami na udach, biodrach, brzuchu i piersiach. Pojawiają się one w wyniku przyrostu tkanki tłuszczowej w okresie dojrzewania. Rozstępy u pań to również efekt częstych diet, które niejednokrotnie prowadzą do efektu jojo. Nagły spadek wagi i jej ponowny wzrost to idealne warunki dla pojawienia się rozstępów. Dołączają do tego zaburzenia hormonalne, które również mają wpływ na związki odpowiedzialne za trwałą strukturę włókien kolagenowych.
Ponadto u kobiet, które planują zostać mamami, prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów znacznie wzrasta. Jednoczesny wzrost masy ciała i burza hormonów, to wystarczające powody dla osłabienia tkanki skórnej. Jednak rozstępy nie są jedynie problemem kobiet. Mężczyźni również zmagają się z rozstępami.
Rozstępy u mężczyzn pojawiają się zazwyczaj w trzech sytuacjach: w czasie wzrostu, po siłowni i po sterydach. Rozstępy wzrostowe dotyczą nastolatków i najczęściej pojawiają się na plecach i udach. Z rozstępami po siłowni walczą panowie, którzy zbyt szybko chcieli wyrzeźbić muskularną sylwetkę. Rozstępy na rękach, bicepsie, obręczy barkowej, a także w okolicy kolan i ud to przykra konsekwencja wielu godzin spędzonych na siłowni. Najtrudniejsze do usunięcia okazują się rozstępy po sterydach. Sterydy nie dość, że osłabiają skórę, to często prowadzą do otyłości. Takie rozstępy są bardzo szerokie i głębokie.
Jak zlikwidować świeże rozstępy?
Świeże rozstępy w kolorze czerwonym są oznaką stanu zapalnego. Oznaczają, że organizm jeszcze walczy, aby pozbyć się rozstępów. Niestety ubytki we włóknach są zbyt duże, żeby samodzielnie mogły się zregenerować. Dlatego w fazie zapalnej, można jeszcze skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się stałych blizn. Sprawdzonymi sposobami są głęboki peeling, dermabrazja i mezoterapia.
Dermabrazja i peeling to metody polegające na ścieraniu naskórka i kilku warstw skóry. Ten zabieg stymuluje regenerację skóry i produkcję kolagenu i elastyny. Skóra po takich zabiegach goi się około dwóch tygodni, ale efekty są naprawdę widoczne. Z kolei mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnych regenerujących koktajli. Wstrzykiwany może być kwas hialuronowy, który maskuje rozstępy lub polimlekowy, którego zadaniem jest regeneracja uszkodzonej tkanki.
Kolejną popularną metodą jest laseroterapia. Światło lasera wnika w skórę uszkadzając komórki kolagenowe, co jednocześnie stymuluje procesy naprawcze. Na rozstępy czerwone warto stosować lasery naczyniowe, które powodują rozjaśnianie czerwonych pasm.
Jak usunąć rozstępy po fazie zanikowej?
Rozstępy po fazie zanikowej są tak głęboko umiejscowione w skórze właściwej, że ani peeling ani laser nie są w stanie ich usunąć. Skuteczną metodą leczenia rozstępów jest natomiast radiofrekwencja mikroigłowa. Jednoczesne nakłuwanie i nagrzewanie igieł, które wnikają w głąb skóry, pozwala na stymulację fibroblastów i produkcję kolagenu i elastyny. Wówczas włókna skręcają się i zagęszczają, a między nimi powstają nowe wiązania. W ten sposób rozstępy wypełniają się i zanikają.