UrodaRozstępy na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu - jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu - jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy na udach, pośladkach, biodrach i brzuchu - jak pozbyć się rozstępów?
Źródło zdjęć: © iStock.com | ferrerivideo

25.06.2018 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozstępy to nieestetyczne pasma, które pojawiają się najczęściej w okolicy ud, bioder, brzucha i piersi. Zazwyczaj są następstwem gwałtownego przybrania na wadze, ale na ich pojawienie się mają również wpływ intensywny wzrost oraz zaburzenia hormonalne. Jak pozbyć się rozstępów i jak im przeciwdziałać?

Co to są rozstępy?

Rozstępy to blizny, które powstają poprzez nieprawidłowe działanie białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Niedobór elastyny i kolagenu sprawia, że siateczki włókien w skórze kruszeją, a następnie w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry, pękają.

Rozstępy - przyczyny powstawania

Wymienia się dwie podstawowe przyczyny powstawania rozstępów. Pierwszą są zaburzenia hormonalne często uwarunkowana genetycznie, drugą zaś nadmierny przyrost masy ciała w bardzo krótkim czasie. Powodem pojawienia się rozstępów może być także długotrwałe przyjmowanie substancji kortykoidowych. Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia fizycznego, ale stanowią bardzo silny dyskomfort psychiczny. Wiele kobiet wstydzi się pokazać swoje ciało nie tylko na basenie czy publicznej plaży, ale również na wizycie lekarskiej czy w sytuacji intymnej. Najczęściej spotykane są:

  • rozstępy na pośladkach;
  • rozstępy na udach;
  • rozstępy na biodrach;
  • rozstępy na brzuchu.

Jak usunąć rozstępy w domu?

Rozstępy są trwałymi bliznami, dlatego tak trudno jest się ich pozbyć. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by je wybielić, zakamuflować lub maksymalnie zniwelować. Przy niewielkich rozstępach można się zdecydować na uelastyczniający peeling. Taki preparat można samodzielnie przygotować w domu, wykorzystując oliwkę pielęgnacyjną, sól, cukier lub drobnoziarnistą kawę.

Z kolei, w celu rozjaśnienia rozstępów warto przyrządzić maseczkę na bazie cytryny lub kwasku cytrynowego, oliwki i płynnej witaminy A i E. Taką maseczkę wystarczy nakładać 2 razy w tygodniu dla widocznych efektów.

Bardzo pomocna okazuje się również suplementacja witaminy C, która w połączeniu z wcieranym kremem na rozstępy zmniejszy widoczność nieestetycznych blizn. Ponadto nie wolno zapominać o aktywności fizycznej.

Ćwiczenia są świetnym lekarstwem na rozstępy! Wśród najpopularniejszych ćwiczeń na rozstępy można wymienić kręcenie hula hop, brzuszki, pompki, a także wyciskanie hantli na piłce gimnastycznej.

Zobacz także

Dieta na rozstępy
Dieta na rozstępy

Profesjonalne metody na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy pomogą tylko je zakamuflować. Aby trwale pozbyć się rozstępów trzeba się zdecydować na radykalne i zarazem profesjonalne metody praktykowane w salonach kosmetycznych. Medycyna estetyczna oferuje bogaty pakiet zabiegów, które pomogą trwale pozbyć się rozstępów. Jak walczyć z rozstępami?

  • Peeling chemiczny na rozstępy - w tego rodzaju peelingu stosuje się kwas glikolowy ze względu na jego właściwości regenerujące i oczyszczające. Peeling pomaga w odbudowie kolagenu i elastyny. Po wykonaniu peelingu chemicznego skóra goi się około tygodnia;
  • Mikrodermabrazja na rozstępy - podczas zabiegu ścierana jest warstwa wierzchnia skóry. Dzięki temu jest ona stymulowana do produkcji większej ilości kolagenu. Skóra staje się bardziej jędrna, a rozstępy zanikają. Dla lepszych efektów, zaleca się wykonanie kilku takich zabiegów;
  • Mezoterapia na rozstępy - polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnie przygotowanych leczniczych koktajli;
  • Światłoterapia na rozstępy - leczenie światłem wykorzystuje się zarówno w fazie zapalnej jak i zanikowej. Światło stymuluje komórki do regeneracji, a rozstępy ulegają spłyceniu i wybieleniu;
  • Laser frakcyjny na rozstępy - dość bolesny zabieg, który polega na wnikaniu impulsów lasera w skórę.

Jak zapobiegać rozstępom?

Skoro tak trudno jest zlikwidować rozstępy, najlepiej jest im zapobiegać. Dlatego warto pielęgnować skórę na całym ciele, wykonując peelingi, nawilżając i masując szczotką z włosia podczas kąpieli. Ważna w profilaktyce rozstępów jest aktywność fizyczna. W utrzymaniu jędrnego ciała najbardziej pomogą bieganie, pływanie czy częste spacery.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także