Jak uniknąć rozstępów w ciąży - sprawdzone sposoby
Rozstępy po ciąży to bardzo częsta przypadłość. Szacuje się, że średnio 60 proc. młodych mam próbuje zwalczyć pociążowe rozstępy. Szybki wzrost masy ciała i hormonalna burza to idealne podłoże dla pojawienia się rozstępów. Czy da się zapobiec rozstępom w ciąży?
25.06.2018 11:39
Rozstępy w ciąży - przyczyny powstawania
Rozstępy powstają w wyniku upośledzenia włókien kolagenu i elastyny. Te białka odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry. Jednak w czasie ciąży siateczki kolagenowe stają się dużo słabsze, co jest związane z burzą hormonów typową dla tego stanu. Nadmiar kortyzolu zakłóca poprawne funkcjonowanie fibroplastów, przez co włókna kolagenowe stają się kruche i dużo łatwiej można je rozerwać.
W okresie ciąży szybko rosnący brzuch napiera na włókna, które ostatecznie pękają i tak powstają rozstępy. Pierwsze rozstępy w ciąży zaczynają się pojawiać pod koniec drugiego trymestru. Jeśli młoda mama jest w ciąży bliźniaczej, rozstępy może zauważyć wcześniej. Ponadto część kobiet przybiera na wadze już na samym początku ciąży. Większość balsamów przeciw rozstępom, według etykiety, można zacząć stosować od trzeciego trymestru. Jak wynika jednak z praktyki, to zdecydowanie za późno, bo samym balsamem nie da się scalić naderwanych włókien. Dlatego, aby zapobiec rozstępom w ciąży, warto zaopatrzyć się w stosowny balsam już w pierwszym trymestrze.
Rozstępy w ciąży a dieta
Jędra, wolna od rozstępów skóra, opiera się na dobrze odżywionym i nawodnionym organizmie. Kobiety w ciąży powinny wypijać ok. 8 szklanek wody mineralnej dziennie. Wodę można zastąpić również zieloną herbatą. Ponadto warto sięgać po warzywa i owoce, szczególnie te, które zawierają dużo wody, czyli arbuzy, ogórki czy truskawki. Dieta młodych mam, które chcą uniknąć rozstępów powinna składać się z produktów bogatych w witaminy A, C i E. Witaminy te regenerują skórę, naprawiają uszkodzone tkanki oraz wpływają na produkcję kolagenu.
W diecie kobiet ciężarnych, pragnących uniknąć rozstępów, nie powinno zabraknąć szpinaku, orzechów, marchewki, jaj, produktów pełnoziarnistych oraz słodkich ziemniaków.
Pielęgnacja skóry zapobiega rozstępom w ciąży
Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Należy zadbać o nawilżenie skóry, szczególnie w okolicy brzucha, piersi i ud. W tych miejscach skóra ulega najsilniejszym naciągnięciom, więc ich głębokie nawilżenie jest podstawą w profilaktyce rozstępów. W drogeriach i aptekach młode mamy znajdą wiele produktów, które pozwolą im maksymalnie nawilżyć skórę. Na pewno sprawdzą się oliwki, olejek rycynowy, olejek kokosowy oraz sezamowy.
Balsamy i olejki na rozstępy najlepiej delikatnie wklepywać w ciało, unikając rozmasowywania. Wklepywanie pobudza krążenie. W ciąży równie istotne jest regularne złuszczanie naskórka. Po złuszczeniu skóra lepiej będzie wchłaniać składniki odżywcze kremów i balsamów. Peelingi, podobnie jak delikatne wklepywanie, poprawiają krążenie krwi, co wpływa na dobrą kondycję skóry.
Gimnastyka w ciąży a rozstępy
Co na rozstępy w ciąży? Gimnastyka. Oczywiście kobiety w ciąży nie powinny się forsować, lecz najmniej męczące, ale regularne ćwiczenia, nie tylko wpłyną na zdrowie mamy i dziecka, ale też na samopoczucie i kondycję skóry. Ciężarnym kobietom zazwyczaj poleca się jogę i pilates. Gimnastyka to lek na rozstępy w ciąży.
Co zrobić, jeżeli rozstępy w ciąży jednak się pojawiły?
Niestety, czasem mimo stosowania się do wszystkich porad, rozstępy w ciąży jednak się pojawią. Co wtedy robić? Najważniejsze by zacząć leczyć rozstępy, gdy są jeszcze w fazie zapalnej. Należy smarować wtedy pojawiające się blizny olejkiem kokosowym lub specjalnym preparatem na rozstępy w ciąży.