Regeneracja skóry - jak pielęgnować suchą i zmęczoną skórę?
Regeneracja skóry to proces, który składa się z kilku etapów. Przesuszona i zmęczona skóra wymaga odrobiny więcej wysiłku, aby przywrócić jej gładkość i zdrowy oraz zadbany wygląd. Jak zadbać o odbudowę skóry?
24.06.2018 19:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zbudowana jest skóra?
W ludzkiej skórze wyodrębnia się dwie podstawowe warstwy - naskórek i skórę właściwą. Naskórek również składa się z wielu warstw, w których warstwa podstawna i warstwa kolczysta spełniają istotną rolę w procesach regeneracyjnych.
Właściwością komórek skóry jest to, że odradzają się przez całe nasze życie. Przechodzą z głębszych warstw na zewnętrzne, obumierają, a następnie się złuszczają. Regeneracja skóry twarzy u młodych osób trwa około dwóch tygodni, natomiast regeneracja skóry ciała to okres około miesiąca. Wraz z postępującym wiekiem organizmu, zdolność komórek do regeneracji spowalnia, oczywiście nie zatrzymuje się, ale odnowa skóry trwa zdecydowanie dłużej, a my na skórze zauważamy objawy starzenia się w postaci zmarszczek. Jak przyspieszyć proces regeneracji skóry?
Regeneracja skóry - etap pierwszy: złuszczanie skóry
Złuszczanie martwego naskórka to podstawa. Pozbycie się zbędnego naskórka nie tylko przyspieszy proces regeneracji skóry, ale przywróci jej utracony blask. Domowy peeling można wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Najprostszym sposobem wykonania peelingu jest wymieszanie soli lub cukru z oliwką i olejkiem zapachowym. Aby peeling był bardziej wartościowy dla skóry, można zdecydować się na gorzką sól Epsom.
Peelingi można robić z płatków owsianych, kawy, zmielonych łupin orzecha włoskiego czy pestek dyni. Można zdecydować się również na peeling wykonany w gabinecie kosmetycznym. Wśród polecanych peelingów wymienia się te sporządzone na bazie kwasu glikolowego lub migdałowego.
Zobacz także
Regeneracja skóry - etap drugi: nawilżanie skóry
Peeling doskonale przygotowuje skórę do nawilżania. Pobudzona skóra zdecydowanie szybciej wchłania wodę z preparatów kosmetycznych i łatwiej się regeneruje. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobre kremy nawilżające. Skórę trzeba nawilżać codziennie i to nie tylko przez wcieranie nawilżających balsamów. Nie można zapomnieć o spożywaniu około 1,5 litra wody każdego dnia. Wypijana przez nas woda powoduje utworzenie się ochronnego płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed odparowywaniem. Ułatwia to regenerację skóry. Warto pamiętać, że woda znajduje się w owocach i warzywach, dlatego wybieraj te, które tej wody zawierają najwięcej.
Zobacz także
Regeneracja skóry - etap trzeci: odżywianie skóry
Zregenerowana skóra to odżywiona skóra. Przede wszystkim warto postawić na kremy z witaminą C, które poza właściwościami odmładzającymi, regulują kolor skóry. Dobrym pomysłem są także kremy z kwasami owocowymi, tzw. kremy AHA. Rozpuszczają się w wodzie, dlatego wnikają w głąb skóry, przenikając przez warstwę sebum. Kremy AHA sprawdzą się przede wszystkim przy cerach problematycznych, w tym suchej i trądzikowej. Aby odżywić i wspomóc proces regeneracji skóry, nie zapominaj też o zdrowej diecie, bogatej w witaminy A, C i D oraz cynk, wapń i magnez.
Zobacz także
Regeneracja skóry - etap czwarty: pielęgnacja skóry
Ostatni krok na drodze do zregenerowanej skóry to pielęgnacja. Jej hasłem wywoławczym jest regularność. Systematyczna pielęgnacja skóry w przyszłości usprawni proces regeneracji skóry. Nie można więc zapomnieć o tym, by rano i wieczorem nakładać krem dobrany do typu skóry. Dodatkowo codziennie przed lustrem warto wykonywać masaż skóry. Należy pamiętać również, że naturalnymi sposobami na szybką regenerację skóry są sen i zdrowa dieta.