UrodaRozstępy na plecach - jak je usunąć domowymi sposobami?

Rozstępy na plecach - jak je usunąć domowymi sposobami?

Rozstępy na plecach - jak je usunąć domowymi sposobami?
Źródło zdjęć: © 123RF
11.07.2018 17:53, aktualizacja: 12.07.2018 10:00

Rozstępy na plecach to pionowe lub poziome blizny. Tworzą się na skutek szybkiego wzrostu lub przyrostu wagi. Rozstępy poziome pojawiają się głównie na środku pleców wzdłuż kręgosłupa, pionowe zaś na bokach pleców. Z rozstępami można walczyć na różne sposoby: stosując produkty dostępne w każdej kuchni lub korzystając z zabiegów medycyny estetycznej.

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy na plecach to osłabiona tkanka łączna (skóra), która nie wytrzymuje napięcia i pęka, pozostawiając na skórze trwałe blizny, których ślad pozostaje często na całe życie. Gdy blizny są świeże, jeszcze różowo-czerwone można stosować preparaty, które nawilżają skórę i zmniejszają widoczność blizn. Gdy rozstępy na plecach są już białe, ciężko jest je usunąć domowymi sposobami.

Rozstępy na plecach jako objaw choroby

Rozstępy na plecach są skutkiem nagłego i szybkiego tempa wzrostu. Choroba objawiająca się problemami i nieprawidłowościami tkanki łącznej to Zespół Marfana. Jest to rzadka choroba genetyczna, która wiąże się z wysokim wzrostem, nieproporcjonalnie długimi kończynami, osłabionymi mięśniami i znaczną wadą wzroku. W związku z tym, że osoby borykające się z Zespołem Marfana szybko rosną mogą zmagać się z rozstępami na plecach. Jest to choroba, której nie można skutecznie wyleczyć, jednak przy odpowiednim leczeniu można z nią normalnie żyć.

Rozstępy na plecach - zapobieganie

Aby uniknąć nowych rozstępów lub zmniejszyć już powstałe blizny na plecach, należy skórę regularnie nawilżać. Można w tym celu użyć kremów, balsamów lub olejków nawilżających dostępnych w aptece lub drogerii, a także domowych produktów spożywczych np. olejek kokosowy czy masło kakaowe. Kwasy tłuszczowe zawarte w olejku kokosowym dodatkowo opóźnią proces starzenia się skóry, a masło kakaowe odżywia skórę podatną na rozstępy.

Rozstępy na plecach - domowe sposoby

Rozstępów na plecach można pozbyć się stosując peelingi lub okłady wykonane ze składników dostępnych w każdym domu lub korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Rozstępy na plecach można usunąć za pomocą mezoterapii bezigłowej, karboksyterapii oraz dermabrazji.

Aby pozbyć się rozstępów na plecach wystarczy zaopatrzyć się w takie składniki jak oliwa z oliwek i fusy z kawy, z których można zrobić peeling. Wystarczy za pomocą okrężnych ruchów złuszczyć martwy naskórek, a następnie zrobić okład z soku z cytryny, który rozjaśni czerwone blizny.

Innym sposobem na rozstępy na plecach są okłady z aloesu. Aloes to roślina o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Okłady z aloesu nawilżą skórę, regenerują tkanki i łagodzą stany zapalne skóry. Lekarstwem na rozstępy na plecach jest również ziemniak, a dokładnie sok z ziemniaków. Sok zawiera minerały i witaminy odpowiedzialne za odbudowę komórek skóry.

Co więcej sok z ziemniaków łagodzi podrażnienia i zaczerwieniania skóry. Wystarczy plasterkami z ziemniaków smarować skórę kilka minut dziennie. Aby usuwanie rozstępów na plecach domowymi sposobami było skuteczne ważna jest systematyczność. Codzienne stosowanie peelingów, okładów i wcierek złagodzi zaczerwienienie blizn.