GwiazdyRusza Brave Festival 2015

Rusza Brave Festival 2015

Rusza Brave Festival 2015
Źródło zdjęć: © Brave Festival

07.07.2015 14:56, aktual.: 07.07.2015 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już 10 lipca rozpoczyna się 11. edycja festiwalu dla odważnej publiczności. Na początek wielkie święto Brave Kids oraz występ Sony Jobarteh - griotki oraz znanej na świecie instrumentalistki i wokalistki, tegorocznej kuratorki Brave Festival. Przestrzeń Wrocławia już jest przygotowana na wielkie wydarzenie – powstał unikatowy w skali kraju mural Brave Festival.

Już 10 lipca rozpoczyna się 11. edycja festiwalu dla odważnej publiczności. Na początek wielkie święto Brave Kids oraz występ Sony Jobarteh - griotki oraz znanej na świecie instrumentalistki i wokalistki, tegorocznej kuratorki Brave Festival. Przestrzeń Wrocławia już jest przygotowana na wielkie wydarzenie – powstał unikatowy w skali kraju mural Brave Festival.

Głównym motywem Brave Festival 2015 jest tradycja griotów, strażników pamięci, opowiadaczy i znakomitych muzyków z Afryki Zachodniej. Jednak w szerszym planie wydarzenia festiwalu koncentrują się wokół opowieści i pamięci.

– Chciałbym ośmielić ludzi, żeby się zastanowili, skąd pochodzą i co tworzy ich tożsamość, żeby zostali z tym pytaniem po festiwalu. Tegoroczna edycja ma skłaniać do sięgania do źródeł naszej tożsamości. Toumani Diabate, jeden z najbardziej znanych griotów, powiedział: jeśli wiesz, skąd pochodzisz, to wiesz, dokąd zmierzasz – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Brave Festival.

Wielki finał Brave Kids

  1. edycja festiwalu wystartuje na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Najpierw zobaczymy finał projektu Brave Kids, spektakl przygotowany przez 113 młodych artystów z 15 krajów i 4 kontynentów.

– Tylko Brave Kids potrafią stworzyć tak intrygujące połączenie różnych tańców i tradycji muzycznych. To będzie niepowtarzalne przedstawienie. Było już 5 finałów i za każdym razem dzieciaki kompletnie nas zaskakiwały. Dla nich improwizacja jest tak naturalna jak oddychanie – mówi Justyna Warecka, koordynatorka projektu Brave Kids. Energetyczny występ najodważniejszych dzieci świata wprowadzi nas w wydarzenia głównego nurtu festiwalu.

Griotka, wokalistka, instrumentalistka, kuratorka

  1. edycję Brave Festival rozpocznie Sona Jobarteh pochodząca z jednego z najstarszych klanów griotów z Gambii. Jest pierwszą kobietą w swojej rodzinie, która profesjonalnie gra na korze, jednym z trzech najważniejszych instrumentów griotów. – Z równą swobodą wykorzystuje korę zarówno w tradycyjnych utworach, jak i we współczesnych aranżacjach. Tworzy muzykę melodyjną i harmonijną, a do tego śpiewa głębokim, czystym głosem. Ma fanów na całym świecie, nie przestając być griotką z krwi i kości – opowiada Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Głos Sony Jobarteh można usłyszeć w przeboju filmowym z 2013 roku „Nelson Mandela: droga do wolności”. Jest nie tylko instrumentalistką i wokalistką, lecz także kompozytorką oraz producentką. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata.
– Została również kuratorką tegorocznej edycji festiwalu, ponieważ jest doskonałym przewodnikiem po świecie griotów – dodaje Adrian Podgórny.

Podczas Brave Festival 2015 Sonę Jobarteh zobaczymy i usłyszymy dwa razy. Poza premierowym koncertem wystąpi także ostatniego dnia festiwalu – po raz pierwszy w życiu w duecie ze swoim ojcem. Sanjally Jobarteh jest jednym z najsłynniejszych griotów Gambii. Wspólnie zaprezentują repertuar bardzo starych, nieraz prawie zapomnianych utworów wykonywanych na korze.

Odważny mural

W ramach 11. edycji festiwalu powstał unikatowy mural. Najważniejszym elementem dzieła jest twarz – patrzy prosto przed siebie, a jej spojrzenie intryguje i przyciąga uwagę. Mural powstał na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Mieszka I 1, tuż przy pl. Bema we Wrocławiu. Jego stylistyka wpisuje się w tradycję plakatów Brave Festival.
– Twarz to symbol odwagi, z jaką obce kultury wchodzą w naszą rzeczywistość i dzielą się swoimi doświadczeniami w ramach Brave Festival To bezpośrednie odwołanie do idei festiwalu, wydarzenia przede wszystkim dla niezwykłych ludzi. Dzięki muralowi będzie ona jeszcze mocniej obecna w przestrzeni Wrocławia – mówi Paulina Anna Galanciak z Brave Festival.
Autorem dzieła jest wrocławski artysta Michał Węgrzyn, który stworzył m.in. znany mural „Brama do Nadodrza”.

Wydarzenia poza nurtem głównym festiwalu:
• Przegląd Filmowy – 14 filmów o opowieściach i sztuce opowiadania. Wszystkie projekcie w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ul. Piłsudskiego 64a. Program Przeglądu tutaj.
• Warsztaty – Inspirujące i pasjonujące. Okazja do nauki od niezwykłych artystów. Więcej o warsztatach Brave Festival 2015 tutaj.
• Opowiadacze – 6 wieczorów z wyjątkowymi opowiadaczami. Codziennie od 11 do 16 lipca po godz. 22:00. Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5. Wstęp bezpłatny.
• Opowiadacze dla dzieci – 11 i 12 lipca o godz. 11:00 dzieci posłuchają opowieści przygotowanych specjalnie dla nich. Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5. Wstęp bezpłatny.
• Konferencja ”O opowieści” – Artyści, naukowcy i pasjonaci podyskutują o znaczeniu opowieści dla kultury i życia społecznego. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Potrwa od 11 do 12 lipca w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 208 wstęp bezpłatny. Więcej o konferencji tutaj
. • Występy otwarte – Pigmeje Aka z grupy Ndima, 15 lipca godz. 16:30, oraz Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble, 16 lipca godz. 16:30. Oba koncerty na otwartej scenie festiwalowej w Rynku.

Otwarcie Brave Festival 2015

Finał 6. edycji Brave Kids:
Teatr Polski, scena im. J. Grzegorzewskiego, ul. G. Zapolskiej 3
10 lipca 2015, godz. 17:00
Wstęp już od 15 zł
Bilety dostępne tutaj

Sona Jobarteh:
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
10 lipca 2015 r. – godz. 21:00
Wstęp już od 20 zł
Bilety dostępne tutaj

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także