Policja apeluje do grzybiarzy. Kto nie posłucha, ten pożałuje
W lasach coraz częściej można zauważyć krążących między ścieżkami grzybiarzy z koszami. Policjanci ze Śląska przypominają o obowiązujących na grzybobraniu zasadach. Zignorowanie ich naraża nas nawet na utratę zdrowia i życia.
25.08.2024 | aktual.: 25.08.2024 14:24
Kurki, prawdziwki, maślaki... Dla wielbicieli leśnych wędrówek szukanie grzybów jest relaksującym zajęciem, idealnym na weekend. Jeżeli również zamierzamy sięgnąć po koszyk, dobrze, abyśmy pamiętali o najważniejszych środkach ostrożności. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zbyt biegli w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków grzybów.
Sezon rozpoczęty. Przeczytaj, zanim wyjdziesz do lasu
Na stronie Policji Śląskiej pojawił się poradnik dotyczący tego, jak należy zachować się w lesie. Jak zauważyli funkcjonariusze, jeśli jesteśmy początkującymi grzybiarzami, do lasu lepiej pójdźmy z bardziej doświadczoną osobą, która potrafi rozpoznać jadalne gatunki.
"Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj" - apeluje policja. Zabrania się też zbierania grzybów, które rosną na obszarach chronionych, czyli m.in. w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.
"Wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej" - to również bardzo praktyczna porada.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jeśli do lasu jedziesz samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd – zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja; Stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie zostawiaj w lesie śmieci i nie rozpalaj ogniska" - czytamy w dalszej części apelu.
Zabłądziłeś? Reaguj natychmiast
Do lasu, nawet nam znanego, lepiej nie chodzić w pojedynkę. Jeżeli zdarzy się, że na grzybobranie pójdziemy sami i okolica nagle przestanie wyglądać znajomo, nie wahajmy się zadzwonić na policję.
"Staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach" - apeluje Policja Śląska.
Warto też nauczyć się odczytywania "tajemniczych słupków", które znajdują się w lasach. Każdy znajdujący się tam słup oddziałowy posiada numer. Wówczas zerknijmy na mapę terenu i znajdźmy słupek, przy którym stanęliśmy. Dzięki tej metody bardzo możliwe, że szybko odnajdziemy drogę do domu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl