Trwa ładowanie...
di7lxby

Rzeź Woli. W 76. rocznicę pamiętamy o sanitariuszkach, które zginęły

5 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się rzeź mieszkańców warszawskiej Woli. Zginęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Wśród nich były młodziutkie sanitariuszki Armii Krajowej i ich instruktorka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
76. rocznica Rzezi Woli
76. rocznica Rzezi Woli (Facebook)
di7lxby

Rzeź Woli trwała w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. W masowych egzekucjach między 5 a 7 sierpnia 1944 roku zamordowano od 30 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. 5 sierpnia przeprowadzono akcję likwidacji Szpitala Wolskiego oraz Szpitala Łazarza. Wśród około 1500 Polaków, którzy znajdowali się wtedy na terenie drugiego z nich, były młode sanitariuszki Armii Krajowej i ich instruktorka. Zostały zamordowane.

Wyremontowano groby sanitariuszek, które zginęły w Rzezi Woli

Niemieccy żołnierze wtargnęli do budynku około godziny 16:00. Szacuje się, że życie straciło około 1200 osób. W tym dziesięć nastoletnich harcerek zostało rozstrzelanych. Jak podaje akcja "Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich", dziewczynki miały od 15 do 17 lat. Wszystkie przed wojną uczęszczały do tej samej szkoły.

di7lxby

W zeszłym roku udało się wyremontować ich groby i przywrócić o nich pamięć. W 76. rocznicę Rzezi Woli na profilu na Facebooku akcji pojawiła się lista nazwisk dziewczynek oraz ich fotografie.

Sprawdzam!: iRobot Roomba i7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di7lxby

Podziel się opinią

Share
di7lxby
di7lxby