Trwa ładowanie...

Sandbag. Czym jest i jak wybrać najlepszy sandbag do treningów?

Sandbag to akcesorium treningowe, które pozwala na wykonywanie treningu wszystkich mięśni ciała. Sandbag można kupić w każdym sklepie sportowym, ale nie ma przeszkód, by ten pomocny sprzęt zrobić sobie samodzielnie. Czym jest sandbag i dlaczego warto zacząć z nim treningi? Na co zwrócić uwagę przy zakupie sandbag w sklepie?
Share
Sandbag to sprzęt treningowy pozwalający na wykonywanie ćwiczeń angażujących większość partii mięśniowych.
Sandbag to sprzęt treningowy pozwalający na wykonywanie ćwiczeń angażujących większość partii mięśniowych.Źródło: 123RF, Fot: Aleksey Satyrenko
d13z7m9

Czym jest sandbag?

Sandbag, jak sama nazwa wskazuje, jest to worek wypełniony piaskiem. Sandbag jest alternatywą dla ciężarków, hantli czy kettlów.

Piasek w sandbagu podczas treningu przesypuje się z jednej strony na drugą, co dodatkowo zwiększa poziom trudności ćwiczeń. Początkowo sandbag był wykorzystywany przez żołnierzy, którzy chcieli pracować nad swoją kondycją, ale nie mieli dostępu do profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Wyniki treningowe żołnierzy okazały się tak dobre, że ćwiczenia z sandbagiem zaczęli wykonywać kulturyści, gracze futbolu amerykańskiego czy zawodnicy sportów walki.

d13z7m9

Obecnie treningi z sandbagiem są polecane praktycznie każdej osobie, która chce popracować nad siłą swoich mięśni i ogólną kondycją fizyczną.

Dlaczego warto trenować z sandbagiem?

Sandbag jest sprzętem, który powinien się znaleźć w wyposażeniu każdego ćwiczącego siłowo sportowca. Sandbag nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo można regulować jego ciężkość, dosypując dodatkowe kilogramy pasku. Treningi z sandbagiem przynoszą liczne korzyści, między innymi kształtują mięśnie, wzmacniają siłę mięśnie głębokich, stabilizują sylwetkę oraz zwiększają koordynację ruchową.

Regularne ćwiczenia z sandbagiem znacznie poprawiają kondycję, wpływają na wzrost wytrzymałości, korzystnie oddziałują na funkcjonowanie układu krążenia oraz pomagają w pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów.

d13z7m9

Sandbag - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sandbag wydaje się być mało skomplikowanym sprzętem treningowym. W końcu wystarczy tylko odpowiedni worek i piasek i można zacząć ćwiczenia. Jednak aby treningi przebiegały komfortowo i bezkontuzyjnie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów sandbagów:

  • Uchwyty sandbaga - uchwyty koniecznie muszą być wytrzymałe, grube i wygodne. Przed zakupem warto spróbować je chwycić, aby sprawdzić, czy dobrze układają się w dłoni. Uchwyty powinny być wypełnione wkładami odpornymi na złamania, na wierzchu natomiast pokryte mocnym materiałem. Dobry sandbag posiada kilka uchwytów, dzięki czemu można wykonywać z nim różne zestawy ćwiczeń.
  • Materiał sandbaga - materiał powinien gwarantować wytrzymałość sandbaga. Najbardziej wytrzymałe sandbagi są produkowane z kilkuwarstwowego materiału, np. z PCW.
  • Pokrowiec na sandbaga - w zestawie powinny się znajdować przynajmniej 3 pokrowce. Pokrowiec powinien być szczelny oraz odporny na wilgoć i rozdarcia.
  • Ciężar sandbaga - najlepsze sandbagi to te, które mają możliwość regulowania ciężaru. Jeśli jednak taki sandbag nie jest dostępny, należy zapamiętać, że najlepiej wybrać sandbag o ciężarze stanowiącym 20 proc. masy ciała kupującego. Osoby początkujące również nie powinny przesadzać z ciężkością sandbaga.

Sandbag - jak zrobić samodzielnie?

Sandbag można również samodzielnie wykonać w domu. Aby treningi z sandbagiem zaczęły przynosić efekty, wystarczy rozpocząć ćwiczenia z workiem o wadze 4-5 kilogramów.

Aby wykonać taki sandbag, potrzebny będzie worek płócienny i mocna taśma lub sznurek. Do worka należy wsypać odpowiednią ilość suchego piasku i szczelnie zawiązać otwór. Całość warto przełożyć do jeszcze jednego worka, aby mieć pewność, że piasek się nie wysypie. I gotowe!

d13z7m9

Podziel się opinią

Share
d13z7m9
d13z7m9