Są uzależnione od seksu. Skutki bywają dramatyczne

Nimfomania może mieć poważne konsekwencje
Nimfomania może mieć poważne konsekwencje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm

17.05.2024 21:31, aktual.: 17.05.2024 21:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hiperseksualność, często bagatelizowana i wykorzystywana jako temat do żartów, jest poważnym zaburzeniem, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Wymaga zrozumienia, empatii i profesjonalnej pomocy. Z czym wiąże się to uzależnienie i czy można je leczyć? Sprawdźcie.

Nimfomania jest jednym z najbardziej poważnych zaburzeń seksualnych u kobiet. Charakteryzuje się ona stałą, wręcz obsesyjną potrzebą odbywania stosunków seksualnych, często z wieloma partnerami, bez zaangażowania emocjonalnego. To nie jest to samo co zwiększone libido, które można kontrolować. Nimfomania jest zupełnie innym stanem, w którym kontrola nad swoim ciałem i pragnieniami jest praktycznie niemożliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uzależnienie od seksu jest stanem, w którym osoba uzależniona nie ma kontroli nad swoim pragnieniem seksualnym. Dąży ona do odbycia stosunku płciowego za wszelką cenę, nie zważając na potencjalne konsekwencje. Takie zachowanie niesie ze sobą ryzyko, które może prowadzić do tragicznych skutków.

Jak objawia się nimfomania?

Objawy uzależnienia od seksu są różnorodne i mogą się różnić u różnych osób. Jednak istnieją pewne ostrzegawcze sygnały, które mogą wskazywać na problem. Nimfomania jest zaburzeniem, które można porównać do alkoholizmu czy narkomanii. Praca, życie rodzinne, a nawet zdrowie przestają mieć dla takiej osoby znaczenie. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że liczne i przypadkowe kontakty seksualne mogą zwiększać ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi.

Nimfomanka często nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, na które naraża siebie i innych. Regularnie zdradza swojego partnera, który zazwyczaj nie jest w stanie zaspokoić jej potrzeb. Obsesyjne myśli o seksie dominują jej życie. Z czasem objawy nasilają się, a zwyczajne stosunki seksualne przestają wystarczać. Osoba uzależniona coraz chętniej decyduje się na spełnianie swoich perwersyjnych fantazji. Ma w ten sposób nadzieję, że dzięki temu w końcu w pełni zaspokoi swoje seksualne żądze.

Skąd się biorą nimfomanki?

Przyczyny zaburzeń erotycznych są złożone i różne dla każdej osoby. Często źródła problemu upatruje się w trudnych doświadczeniach z dzieciństwa. W tym przypadku nie bez znaczenia mogą okazać się skomplikowane relacje z bliskimi oraz doświadczenie w przeszłości przemocy nie tylko fizycznej i psychicznej, ale również seksualnej.

Nimfomania często jest powiązana z innymi chorobami takimi jak choroba afektywna dwubiegunowa czy nerwica lękowa. Czasami ma ona związek z niską samooceną lub kompleksami związanymi z różnymi aspektami życia osoby uzależnionej. Hiperseksualność ma w tym przypadku pomóc jej się dowartościować.

Jak pomóc nimfomance?

Leczenie nimfomanii jest skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia. Najskuteczniejsze okazuje się połączenie terapii psychodynamicznej z leczeniem farmakologicznym. Niezwykle ważne jest dotarcie do źródła problemu osoby uzależnionej i wypracowanie przez nią mechanizmów kontroli jej zachowania.

Wspierając osobę, która walczy z nimfomanią, należy liczyć się z tym, że przejście przez ten proces nie jest łatwe. Mogą pojawić się chwile zwątpienia, jednak jeśli ktoś naprawdę chce uporać się ze swoim problemem, to jest to możliwe. Nimfomanki muszą wiedzieć, że mają wsparcie, którego tak bardzo potrzebują.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (110)
Zobacz także