Trwa ładowanie...
d4mpm47

Serce kobiet choruje inaczej

Według najnowszych badań ryzyko zawału serca po pięćdziesiątce jest u kobiet wyższe niż u mężczyzn! Co więcej, serce kobiet choruje inaczej, co sprawia, że niektóre objawy łatwo przeoczyć. A z powodu chorób serca umiera co druga kobieta!
Chociaż serca mężczyzn i kobiet wykonują tę samą pracę, nieznacznie się od siebie różnią. Serce kobiety jest mniejsze, ponieważ i ona sama zazwyczaj nie dorównuje wagą i wzrostem mężczyźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Serce kobiet choruje inaczej
(Jupiterimages)
d4mpm47

Według najnowszych badań ryzyko zawału serca po pięćdziesiątce jest u kobiet wyższe niż u mężczyzn! Co więcej, serce kobiet choruje inaczej, co sprawia, że niektóre objawy łatwo przeoczyć. A z powodu chorób serca umiera co druga kobieta! Chociaż serca mężczyzn i kobiet wykonują tę samą pracę, nieznacznie się od siebie różnią.

Serce kobiety jest mniejsze, ponieważ i ona sama zazwyczaj nie dorównuje wagą i wzrostem mężczyźnie. Nie ma więc potrzeby, aby jej serce miało tak dużą pojemność, aby zapewnić dostawę krwi do wszystkich narządów. Mniejsze serce to mniejsze naczynia wieńcowe doprowadzające krew.

Hormony na straży serca

d4mpm47

Nad kobiecym sercem ochronny parasol roztaczają estrogeny. Natura zadbała, aby kobieta w okresie rozrodczym, gdy zachodzi w ciążę i ma urodzić dziecko, miała też silne serce. Żaden mężczyzna nie ma przed sobą takiego zadania! Hormony te podwyższają poziom dobrego cholesterolu (HDL), dzięki czemu kobiety nie chorują na miażdżycę. Wolniej starzeją się komórki budujące mięsień serca i nie zmniejsza się ich liczba. Niestety, ten parasol zaczyna zamykać się w okresie menopauzy, a natura przestaje chronić kobiece serce. Co więcej, z czasem ich serce staje się bardziej podatne na choroby niż mężczyzn! Jest ono mniejsze, węższe są tętnice, a przez to łatwiej tworzą się w nim zakrzepy i zatory.

* Trudna diagnoza*

Rozpoznanie chorób serca u kobiet też nastręcza wiele trudności. Jeśli kobieta skarży się na ból serca, zazwyczaj zostaje skierowana na EKG. Tymczasem EKG wykonane w stanie spoczynku, między atakami bólu, może być najzupełniej prawidłowe. Dużo bardziej miarodajna jest próba wysiłkowa, która polega na wykonywaniu badania elektrokardiograficznego w czasie wysiłku fizycznego, dozowanego w sposób kontrolowany.

** Kobiety też są narażone na zawał **

d4mpm47

POLECAMY: * Choroby, które widać na twarzy*

* Niskie ciśnienie? Poznaj objawy i metody leczenia*
Ale nie u kobiet, ponieważ ich organizm inaczej reaguje na wysiłek fizyczny niż organizm mężczyzny. Pod wpływem wysiłku występuje wyrzut katecholamin, czyli hormonów rdzenia nadnerczy. I chociaż naczynia wieńcowe nie są zwężone przez blaszki miażdżycowe, sprzyja to skurczowi tętnic wieńcowych, co powoduje zmiany w obrazie EKG.

Uwaga zawał!

Zazwyczaj kojarzy się z dusznością, silnym bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do ramion, pleców i powoduje drętwienie lewej ręki. Tymczasem objawy zawału serca u kobiet są często nietypowe. Wiele z nich odczuwa jedynie pieczenie lub ucisk w tzw. dołku. Bywa, że kobieta ma nudności lub wymioty, pojawia się ból w nadbrzuszu często połączony z odbijaniem.

d4mpm47

Dolegliwości te często sugerują problemy żołądkowe, a nie z zawał serca. Ból może umiejscawiać się w różnych miejscach, np. jest to ból barku i okolicy krtani, pod lewą lub prawą łopatką albo pod lewym łukiem żebrowym. Podczas ataku serca występuje często duszność bez bólu w klatce piersiowej, uczucie wyczerpania, spadek ciśnienia, nierówne bicie serca, zimny pot na czole i nad górną wargą.

Często objawy te mylone są z objawami grypy, co sprawia, że kobiety zbyt późno trafiają do szpitala. Ponadto u pań zawał bywa rozleglejszy i często dochodzi do powikłań. W ciągu pierwszego roku po zawale umiera tylko 10 procent mężczyzn, ale aż 45 procent kobiet. W przypadku ataku serca liczy się dosłownie każda minuta, dlatego jeśli wystąpią którekolwiek z objawów, lepiej zadzwonić na pogotowie, a nie zastanawiać się, czy to grypa, problemy z żołądkiem.

mpi/(kg)

* Kobiety też są narażone na zawał*

d4mpm47

* Niskie ciśnienie? Poznaj objawy i metody leczenia
Zadbaj o serce
*

* Czekolada dobra dla serca*

* Prezenty na Święta! Nie czekaj do ostatniej chwili!*

* Odpocznij od miejskiego zgiełku!*

d4mpm47

POLECAMY: * Drętwienie lewej ręki - sprawdź, co może oznaczać*

Podziel się opinią

Share

d4mpm47

d4mpm47
d4mpm47