UrodaSezam jako kosmetyk! Jak można go wykorzystać?

Sezam jako kosmetyk! Jak można go wykorzystać?

Sezam jako kosmetyk! Jak można go wykorzystać?

Jedzenie sezamu jest bardzo zdrowe. Ziarno to zawiera ogromne ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warto jednak wiedzieć, że sezamu używać można nie tylko w kuchni. Ze względu na swe dobroczynne właściwości ziarna tej rośliny oraz wytłaczany z nich olej mają szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Jedzenie sezamu jest bardzo zdrowe. Ziarna zawierają ogromne ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warto jednak wiedzieć, że sezamu używać można nie tylko w kuchni - ma szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Ziarna zawierają zarówno składniki regenerujące, tonizujące, nawilżające, jak i przeciwutleniacze. Mają dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Sezam jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko regulują pracę serca, ale też zapobiegają odkładaniu się cholesterolu.

Tekst: Anna Loska na podst. Psychologies.com, kobieta.wp.pl

1 / 6

Zrób maseczkę

Obraz
© 123RF

Olej sezamowy jest kosmetykiem przyjaznym dla skóry suchej. Możemy go po prostu wcierać w skórę po umyciu, albo przygotować na jego bazie maseczkę.

W garnuszku roztapiamy 20 g wosku pszczelego zmieszanego z pięcioma łyżkami oleju sezamowego. Gdy składniki się rozpuszczą, zdejmujemy garnek z ognia, po czym możemy dodać trzy krople olejku. Po całkowitym przestygnięciu mikstury, nakładamy ją na czystą skórę twarzy i pozostawiamy na dziesięć minut, a następnie spłukujemy.

Taka maseczka dogłębnie nawilża skórę i sprawia, że staje się miękka, elastyczna i przyjemna w dotyku.

2 / 6

Środek przeciw zmarszczkom

Obraz
© 123RF

Olej sezamowy, podobnie jak inne oleje na bazie roślinnej, ma tę zaletę, że dogłębnie penetruje skórę. Składniki z łatwością przedostają się przez naskórek i wchłaniane są przez położoną głębiej skórę właściwą. Z substancji zapobiegających powstawaniu zmarszczek sezam zawiera głównie witaminę A i E. Pierwsza z nich poprawia ogólną kondycję skóry, jej regularne dostarczanie sprawia, że wyglądamy świeżo i zdrowo przez długie lata.

Z kolei witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, hamującym procesy starzenia się komórek. Olej sezamowy nakładamy na czystą skórę przy pomocy wacika. Do zabiegu możemy używać zarówno oleju z białego, jak i czarnego sezamu - ten drugi jest jeszcze bogatszy w składniki odżywcze.

3 / 6

Przeciw pryszczom

Obraz
© 123RF

Zawarte w sezamie substancje, takie jak sezamol czy cynk, sprzyjają leczeniu nadmiernie pobudzonych gruczołów łojowych, a ponadto mają działanie oczyszczające. Dlatego osoby borykające się z wypryskami, trądzikiem czy też innymi chorobami skórnymi spowodowanymi nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, jako środka kosmetycznego używać powinny właśnie sezamu.

Leczniczy peeling przygotowujemy z mieszanki ziaren i miodu. Dwie łyżki ziaren mieszamy z taką samą ilością miodu. Możemy dodać dwie krople olejku miętowego. Otrzymaną pastę nakładamy na twarz i wmasowujemy delikatnymi, okrężnymi ruchami, a następnie spłukujemy skórę ciepłą wodą.
Jeśli mamy skórę bardzo wrażliwą, ziarna możemy rozgnieść przy pomocy blendera. Do trzech łyżek otrzymanej w ten sposób papki dodajemy jedną łyżkę miodu i ewentualnie dwie łyżki mleka. Po dokładnym wymieszaniu składników, nakładamy papkę na skórę i delikatnie wmasowujemy, po czym spłukujemy strumieniem ciepłej wody.

4 / 6

Wzmacnianie włosów

Obraz
© 123RF

Bogaty w witaminy A, B i E sezam wzmacnia i przyspiesza rośnięcie włosów oraz paznokci. Odżywkę z oleju sezamowego nakładamy na włosy 1-2 razy w tygodniu. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Na wilgotnych włosach rozprowadzamy olej sezamowy - od cebulek aż po same końcówki. Część możemy też wmasować w skórę głowy (świetnie się wchłania w naskórek).

Olej z tłoczenia na zimno ma mocny zapach, który dla niektórych może wydać się nieprzyjemny, a nawet trudny do zniesienia. Jeśli tak jest, warto spróbować oczyszczonej wersji - jest prawie zupełnie bezwonna.

5 / 6

Redukuje cellulit

Obraz
© 123RF

Ze względu na właściwości tonizujące i nawilżające, sezam jest także doceniany jako środek do walki z pomarańczową skórką.

Trzy łyżki oleju sezamowego zmieszane z łyżeczką soku cytrynowego nakładamy po kąpieli na skórę ud i pośladków i wmasowujemy okrężnymi ruchami.

Wykonywany regularnie dwa razy w tygodniu zabieg polepsza wygląd skóry w tym miejscu i zmniejsza nieestetycznie wyglądające grudki.

6 / 6

Jako krem do opalania

Obraz
© 123RF

Zawarty w ziarnach sezamu sezamol chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oczywiście olej nie jest tak skuteczny, jak krem z filtrem ochronnym, jednak regularne stosowanie w sezonie letnim sprawia, że skóra staje się o wiele odporniejsza na działanie promieni słonecznych.

Nie smarujmy się więc olejem sezamowym na plażę (możemy wrócić z poparzeniami), ale nawilżajmy nim skórę wieczorem po myciu, aby dostarczyć jej ochronny sezamol.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)