Siedzący tryb życia a bóle pleców – jak im zapobiegać?
05.02.2014 15:04, aktual.: 28.05.2018 14:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Praca na wysokim stanowisku daje ogromną satysfakcję, ale jednocześnie staje się prawdziwym wyzwaniem dla organizmu. Długie godziny spędzane przy biurku, stres i brak aktywności fizycznej to jedne z najczęstszych przyczyn bólów pleców. Jak im zapobiegać?
Praca na wysokim stanowisku daje ogromną satysfakcję, ale jednocześnie staje się prawdziwym wyzwaniem dla organizmu. Długie godziny spędzane przy biurku, stres i brak aktywności fizycznej to jedne z najczęstszych przyczyn bólów pleców. Jak im zapobiegać?
Dlaczego bolą plecy?
Kręgosłup na co dzień musi znosić bardzo duże obciążenia. Jak wiadomo odpowiednia ilość czasu poświęconego na aktywność fizyczną czy zdrowa dieta pomagają utrzymać organizm w dobrej formie. Niestety, niekiedy praca nie pozwala na prowadzenie zdrowego trybu życia. Długie godziny spędzone bez ruchu za biurkiem mogą stać się przyczyną bólu pleców i różnych dolegliwości kręgosłupa. Brak czasu często sprawia, że nie jesteśmy również w stanie podjąć aktywności fizycznej, a kiedy już postanawiamy rozpocząć uprawianie jakiegoś sportu – często kończy się to kontuzją. Co więcej, siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu nadwagi, wskutek której kręgosłup staje się jeszcze bardziej obciążony.
„Pozycja siedząca nie jest dla człowieka pozycją naturalną i – co się z tym bezpośrednio wiąże – nie może być zdrowa dla kręgosłupa. Tymczasem szkodzimy sobie dodatkowo, siedząc w nieprawidłowy sposób na niewygodnym siedzisku. Zła pozycja siedząca (zgarbione plecy, niedostateczne podparcie lędźwiowej części kręgosłupa) skutkuje napięciem i obciążeniem kręgosłupa, karku i mięśni ramion, ale także wpływa niekorzystnie na układ trawienny i hamuje pełny oddech, przez co powoduje redukcję zapasów tlenu w krwioobiegu. Prowadzi to do ogólnego zmęczenia nie tylko ciała, ale i umysłu” – mówi dr Adrian Rymarczyk, ortopeda i traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Chociaż wydawać się może, że pobolewanie pleców nie jest niczym poważnym i „samo przejdzie”, warto pamiętać, że z czasem problem będzie się tylko pogłębiał. Za jakiś czas trudnością może stać się nawet codzienne funkcjonowanie! Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka, pozwalająca na odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz rozpoczęcie leczenia.
Świetnym pomysłem dla zapracowanych osób są jednodniowe programy profilaktyki ortopedycznej, oferowane przez placówki medyczne, np. Szpital Centrum ENEL-MED . W ciągu zaledwie jednego dnia uzyskasz pełną wiedzę na temat stanu swojego zdrowia, a w trakcie pobytu będziesz przebywać w nowoczesnej, komfortowej sali z dostępem do internetu. Stała opieka pielęgniarki czy szczegółowe wskazówki dotyczące koniecznej zmiany nawyków to dodatkowe zalety tej propozycji.
Jak jeszcze zapobiegać bólom pleców?
W przypadku problemów ortopedycznych, profilaktyka to niezwykła oszczędność czasu oraz zapobieganie dotkliwemu bólowi. Dzięki szybkiej diagnozie oraz podjęciu odpowiednich działań będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem, a co za tym idzie – swobodnie rozwijać swoją karierę zawodową i odnosić kolejne sukcesy. Oprócz regularnych badań bądź uczestnictwa w specjalnym programie profilaktycznym, warto w miarę możliwości wprowadzić w życie nieco aktywności ruchowej, która pomoże zachować organizm w dobrym stanie oraz utrzymać prawidłową masę ciała. Wybierając sport dla siebie, dopasujmy go do naszej kondycji, na początku decydując się na mniej forsowne ćwiczenia, jak np. pływanie lub bieganie. Ból kręgosłupa to trudny przeciwnik, szczególnie kiedy praca wymusza na nas długie przebywanie w bezruchu. Jednak dzięki profilaktyce możemy długo być sprawni i zdrowi.