Sieją postrach wśród ogrodników. A wystarczy zrobić jedną rzecz

Sieją postrach wśród ogrodników. A wystarczy zrobić jedną rzecz

Wystarczą trzy składnik, by pozbyć się ćmy bukszpanowej
Wystarczą trzy składnik, by pozbyć się ćmy bukszpanowej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.05.2023 09:45, aktualizacja: 24.05.2023 10:06

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o ćmie bukszpanowej. Pojawiła się w Polsce w wyniku importu towarów pochodzących z Azji i od tego czasu, zadomowiła się w naszym kraju na dobre. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się ćmy bukszpanowej.

Ćma bukszpanowa nazywana jest też ćmą azjatycką. Do Europy przywędrowała w wyniku importu roślin z terenów azjatyckich. Jej obecność w Europie stwierdzono w 2006 roku w Niemczech, a sześć lat później, w 2012 roku odnotowano ją w Polsce. Od tego czasu sieje postrach wśród osób uprawiających bukszpany.

Ćma bukszpanowa — jak ją rozpoznać?

Ćma bukszpanowa przypomina raczej motyla niż ćmę. Skrzydła ćmy bukszpanowej mają biały bądź fioletowy kolor, a na ich środku znajduje się charakterystyczny półksiężyc. Rozpiętość skrzydeł ćmy bukszpanowej jest imponująca, bowiem wynosi aż 40 mm, co czyni ją największym europejskim przedstawicielem wachlarzykowatych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Larwy ćmy bukszpanowej są wyjątkowo silne i odporne nawet na mrozy, przez co w ciągu sezonu bukszpany narażone są na ataki aż trzech pokoleń tego szkodnika. Dorosłe ćmy upodobały sobie szczególnie bukszpan drobnolistny, czyli ten, który najczęściej sadzony jest w ogrodach i na rabatach. Jak rozpoznać, że bukszpan został zaatakowany przez ćmę? Pędy będą obgryzione, podobnie jak liście, na których mogą znajdować się zielone grudy (czyli odchody ćmy), a pomiędzy nimi możemy znaleźć cienkie, białe sieci zwane oprzędami.

Ten oprysk sprawi, że ćma bukszpanowa zniknie

Na szczęście, pozbycie się ćmy nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy przygotować oprysk, który jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia. Potrzebujesz czterech łyżek octu, trzech łyżek oleju rzepakowego i pół litra wody. Wszystkie składniki wlej do butelki z atomizerem i energicznie je wymieszaj. Następnie, spryskaj bukszpan przygotowaną mieszanką, pamiętając o dokładnym rozchyleniu pędów. Preparat powinien dotrzeć do każdego zakamarka rośliny. Po upływie 30 minut zmyj oprysk wodą, najlepiej pod ciśnieniem. Powtarzaj zabieg co dwa tygodnie, zaczynając od kwietnia — wówczas żadna larwa nie będzie miała szansy przeżyć, a co za tym idzie, zniszczyć bukszpanu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl