Siła ukryta w papryce - dlaczego warto ją jeść?
Papryka jest pełna składników odżywczych i witamin, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z powodzeniem możemy ją stosować jako dodatek do różnych potraw. W jaki sposób poprawia stan naszego zdrowia?
Papryka obfituje w składniki odżywcze i witaminy, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z powodzeniem możemy ją stosować jako dodatek do różnych potraw. W jaki sposób poprawia stan naszego zdrowia?
Czy wiesz, że pomaga w walce z kurzymi łapkami wokół oczu?
Zawarte w niej przeciwutleniacze (zwłaszcza karotenoidy) mogą przyczyniać się do zredukowania zmarszczek. Wystarczy jeść ją regularnie.
Tekst na podst. doctoroz.com (ms)/(kg), WP Kobieta
Dobra dla oczu
Zawiera związek zwany luteiną, który odgrywa niebagatelną rolę w ochronie naszych oczu. Osłania przed promieniowaniem jonizującym komputerów i telewizorów oraz pochłania znaczną część promieniowania ultrafioletowego.
Nie brakuje w niej także zeaksantyny, która jest kluczem do zachowania zdrowego wzroku. Zarówno luteina, jak i zeaksantyna chronią oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.
Zwiększenie ilości papryki w diecie zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej - jednej z głównych przyczyn ślepoty. Zawarte w tym warzywie przeciwutleniacze i witaminy są istotne dla prawidłowego funkcjonowania oczu i całego organizmu.
Bogactwo przeciwutleniaczy
Podczas spalania energii twoje ciało może uwalniać szkodliwe wolne rodniki. Spożywanie dużej ilości żywności bogatej w przeciwutleniacze będzie stanowiło dodatkową warstwę ochronną.
Papryka może być naturalną barierą, która dzięki dużej ilości antyoksydantów skutecznie walczy z wolnymi rodnikami.
Kompleks witamin
Papryka została wyposażona w pełen pakiet witamin: A, C, E, K i tych z grupy B.
Wszystkie te składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu: począwszy od krzepnięcia krwi aż do oddychania komórkowego.
Dodatkowo czerwona papryka zawiera dużo beta-karotenu.
Źródło minerałów
Papryka zwiększa poziom minerałów w organizmie. Kryje się w niej wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas.
Minerały utrzymują mózg w dobrej kondycji, pomagają regulować pracę serca.
Jest niskokaloryczna
Jest świetnym dodatkiem do wielu potraw. Dojrzałe żółte i czerwone papryki są słodkie, dlatego mogą stanowić samodzielną przekąskę.
Szklanka posiekanej papryki dostarcza zaledwie 30 kalorii. To doskonałe źródło wspomnianych składników odżywczych i błonnika.
Wysoki poziom witaminy C
Czy wiesz, że spożywanie czerwonej papryki pokrywa 100 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C?